Kapat

10YearChallange Sadece bir trend mi yoksa bir tuzak mı?

Anasayfa
Genel 10YearChallange Sadece bir trend mi yoksa bir tuzak mı?

10YearChallange Yüz Tanıma Yüz Tanıma Teknolojisini Geliştirmek İçin Başlatıldı !

10YearChallange, son zamanlarda ortaya çıkan ve milyonlarca kişi tarafından uygulanan bir medya çılgınlığına dönüştü. Yeni yılda ABD’li meteorolog Damon Lane tarafından 10 yıl önceki ben başlığı ile 2009 ve 2019 yıllarına ait fotoğraflarını yan yana sosyal medya hesabında paylaşması ile ortaya çıktı. Tüm dünyada milyonlarca insan uygulamayı kullanarak Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında 10 yıl önceki fotoğrafları ile bu günkü fotoğraflarını paylaşmaya başladı. Hızla yaygınlaşan uygulama bazı çevrelerde çeşitli tartışmalar yaratmaya başladı. Wired yazarı Kate O’Neill uygulamanın yüz tanıma teknolojisini geliştirmek ve daha donanımlı bir yapay zekâ yaratarak veri toplamak amaçlı başlatıldığını iddia etti. 

10YearChallange Masum Bir Uygulama mı?

Tüm dünyada hızla yaygınlaşan ve milyonlarca insan tarafından uygulanarak bir sosyal medya çılgınlığına dönüşen 10YearChallange, masum bir paylaşım mı sorusunu akıllara getirdi. Kate O’Neill’in Twitter hesabında yaptığı açıklamalardan sonra tartışmalar bu alanda yayılmaya başladı. Yazarın bu uygulama yüz tanıma teknolojisini geliştirmek için planlı yapılmıştır şeklindeki iddiası sonrası elbette başka yorumlarda medyada yerini aldı. Facebook sosyal paylaşım ağının havuzda toplanan fotoğrafları sattığı iddiası da şüpheli durumlardan biridir. Facebook’un daha önce de kişisel verileri sattığına dair söylentiler hep vardı. Şimdi 10YearChallange konusunda da fotoğrafların satılabileceği fikri ortaya çıktı. 

10YearChallange Nasıl Uygulanıyor

Sosyal medya üzerinde başlayan yeni akımlardan biri olan 10YearChallange sosyal ağ üzerinde size sunulan hazır bir program ile 10 yıl önceki fotoğrafınız ile 10 yıl sonraki fotoğrafınızı yan yana yapıştırıp paylaşmanızı sağlıyor. Sosyal medya paylaşımlarında ağ size bir mesaj gönderiyor ve tüm dünyada milyonlarca kişinin paylaşım yaptığı bu uygulamayı sizde kullanmak ister misiniz diyor. Yani uygulamayı yapıp paylaşmak oldukça kolay hale getirilmiş. Ancak bu konuda ortaya atılan iddialar ve yorumlar gösteriyor ki sosyal medyada kişisel bilgilerinizi ve fotoğraf gibi verilerinizi rahat bir şekilde paylaşmanız çok da doğru olmayabilir. Kişisel verileriniz sosyal medya paylaşımından daha değerlidir. Bu nedenle paylaşım yaparken dikkat etmenizde fayda vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.