Kapat

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, geçen yılki telefonlardan daha küçük pillere sahip

Anasayfa
Mobil iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, geçen yılki telefonlardan daha küçük pillere sahip

Apple iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’da daha küçük piller kullanıyor.

 

İPhone 8’de 1821mAh pil, iPhone 8 Plus’da öncekinden yaklaşık yüzde 7 oranında düşen 2675mAh pil bulunuyor. Normal modelin pil boyutu hala iPhone 6 ve iPhone 6’nın üstündeyken, Plus modeli en düşük seviyededir.
Apple ,A11 Bionic işlemcinin bu iki telefonun diğer iPhone’lardan daha verimli çalışmasına izin verdiğini bildirdi.
Pil değerleri bir önceki nesle nazaran düşük olmasına rağmen Apple, yeni iPhone’ların 2 saate kadar daha iyi performans sergileyeceğini belirtmişti. Bunun ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olduğunu teyit etmek için cihazı inceleyeceğimiz günü dört gözle beklemeye koyulduk.
Android telefonu olan diğer şirketler, donanımın bir ton enerji tüketmesi ve yazılımın tamamen optimize edilmemesi nedeniyle daha büyük piller sıkıştırmak zorunda kalmaktadır. Yani, eğer iPhone 8 veya iPhone 8 Plus’ı düşünüyorsanız, kolay nefes alın. Telefonunuzun pil ömrü, beklediğiniz gibi olacaktır.

iPhone 8, genel hatlarıyla iPhone 7’den elbette bir üst seviyede; bataryası hariç. OnLeaks’in elde ettiği bilgilere göre iPhone 8’in batarya değeri 1821mAh. iPhone 7’de ise bu değer 1960mAh idi. iPhone 8 Plus’ın bataryası ise 2675mAh. iPhone 7 Plus’da ise 2900mAh’lık batarya bulunuyordu.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus pil boyutları:

iPhone 8 : 1821 mAh

iPhone 7 : 1960 mAh

iPhone 6S : 1715 mAh

iPhone 6 : 1810 mAh

 

iPhone 8 Plus : 2675 mAh

iPhone 7 Plus : 2900 mAh

iPhone 6s Plus : 2750 mAh

iPhone 6 Plus : 2915 mAh

 

Peki bu küçük pil boyutlarının nedeni nedir? Bu daha ince bir telefon yapmak için bir girişim mi? Daha fazla yer kaplayan yeni cam arka ve kablosuz şarj mı? Bunu tahmin edemiyoruz ancak, azaltılmış pil boyutları bir gerçek.

Listenin onayladığı bir diğer merak uyandırıcı ayrıntı, iki yeni iPhone’daki RAM miktarı. Buna göre, iPhone 8’de 2GB RAM ve iPhone 8 Plus’da 3GB RAM bulunuyor.

Bu, 4GB veya 6GB’lık RAM ile gelen en üst seviye Android telefonların RAM miktarından çok uzak ancak, Apple’ın iOS’unun, kaynakları kullanma konusunda biraz daha iyi olduğunu unutmayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.