Kapat
  • Paylaş
  • 371

2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri!

Anasayfa
Haberler 2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri!

İşte yılın en önemli uzay gelişmeleri.

2018 yılını geride bıraktığımız şu saatlerde 2018 yılında yaşanan en önemli uzay gelişmelerini sizler için derledik. İşte yılın en önemli uzay gelişmeleri.

İnsanoğlunun en büyük gizemi olan uzay ile ilgili çalışmalar arada aksasa da hız kesmeden devam ediyor. Uzay ile ilgili çalışmalar her yıl daha ileri giderken 2018 yılı uzay bilimcilerinin beklentilerini karşılayan bir yıl oldu. İşte 2018 yılında gerçekleşen en önemli olaylar.

NASA 60 Yaşında!

1958 yılında kurulan NASA bu yıl 60. Yaşını kutladı. Hem ABD hem de dünya üzerinde tüm ülkeler adına uzayda bir öncü bir görev üstlenen NASA’nın kısa bir süre içerisinde insan ırkını Mars’a götürmesi bekleniyor.

Kepler Uzay Teleskobu Görevini Tamamladı!

İnsanoğlunun uzaydaki gözü olan ve 9 yıllık görevinde Dünya’ya pek çok fotoğraf gönderen Kepler Uzay Teleskobu görevini tamamladı. İlk başta 3.5 yıllık bir görev süresiyle uzaya gönderilen Kepler Uzay Teleskobu tam 9 yıl boyunca insanlığa hizmet etti. Bu görev süresi boyunca güneş sistemi dışında bulunan binlerce gezegen hakkında veri toplayan Kepler Uzay Teleskobu Uzay’ın sırlarının aydınlatılmasında yardımcı oldu.

Parker Güneş Probu Güneş’te!

2018 yılının Ağustos ayında NASA tarafından güneş rüzgarlarını incelemek ve güneş hakkında daha detaylı veriler toplamak üzere Parker Güneş Probu, güneşe gönderildi.

InSight Mars Mesaisine Başladı!

Yakın bir gelecekte Mars’a seyahatler düzenlemeye hazırlanan NASA’nın InSight uzay aracının Mars mesaisi başladı. 26 Kasım 2018 Pazartesi günü Mars’ın yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştiren InSight, kendi selfiesini çekmeyi de ihmal etmedi.

Mars yüzeyinin jeolojik yapısı hakkında bilgiler toplayacak olan InSight’ın ulaştığı veriler sayesinde bilim insanları Mars ile birlikte Dünya hakkında da önemli bilgilere ulaşacak.

Dawn Görevi Sonlandı!

NASA’nın 2007 yılında cüce gezegen Ceres ve dev asteroit Vesta ile ilgili bilgi edinmek için gönderdiğin DAWN uzay aracı planlandığı gibi 2018 yılında yakıtının bitmesi üzerine görevini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.