Kapat
  • Paylaş
  • 445

2018 Yılının En Zeki Sesli Asistanı Belli Oldu!

Anasayfa
Mobil 2018 Yılının En Zeki Sesli Asistanı Belli Oldu!

İşte 2018 yılının en iyi sesli asistanı.

Mobil cihazlarda ve son dönemlerde bilgisayarlarımızda karşımıza çıkan sesli asistanlar her geçen gün gelişmeye devam ediyorlar. Kullanıcıların mobil cihazlarında da kullanmaya başladığı sesli asistanlar arasında en iyi olan sesli asistan belli oldu.

Son yılların popüler konusu olan yapay zeka teknolojisi geliştikçe sesli asistanlar gelişmeye devam ediyor. İlk olarak Apple’ın tanıttığı iPhone 4S ile birlikte Siri ile hayatımıza giren sesli asistanlara çok kısa süre içerisinde yenileri eklenmişti.

 

Hayatımızda daha fazla yer etmeye başlayan sesli asistanlar gelişmeye devam ettikçe karmaşık sorulara yanıt vermeye başladı. Araştırmacılar en iyi sesli asistanı bulmak için çeşitli test soruları hazırladı. İşte 2018 yılının en iyi sesli asistanı.

Uzmanlar tarafından özel olarak hazırlanan 800 soruluk test, Google Asistan, Siri, Alexa ve Cortana’ya ayrı ayrı soruları sordu. Yapılan testin sonunda Google Asistan sorulara en doğru yanıt veren sesli asistan olarak testi birincilikle tamamladı.

Testin sonunda Google Asistan sorulan soruların %100’ünü anladı ve %87.9 oranında doğru cevap verdi. Testi ikinci sırada tamamlayan Apple’ın sesli asistanı Siri ise soruların %99.6’sını anlayarak %74.6 doğru cevap vermiş. Amazon’un Alexa sesli asistanı soruların %99’unu doğru anlayıp %72.5 doğru yanıt vererek üçüncü sırada testi tamamlarken Microsoft’un Cortana sesli asistanı ise soruların %99.4’ünü doğru anlayıp sorulara %63.4 oranında doğru yanıt vererek testi sonuncu sırada tamamladı.

Yapılan test 2017 yılında gerçekleştirilen testle karşılaştırıldığında Google Asistan’ın kendini geliştirdiği ve daha iyi bir noktaya geldiğini gösteriyor. 2017 yılında yapılan testte sorulara doğru cevap verme oranı Google Asistan %81, Amazon Alexa %64, Microsoft Cortana %56 ve Apple Siri %52 oranında doğru cevap vermiş.  Test sonuçları 2017 sonuçları ile karşılaştırıldığında Apple’ın Siri’sinin önemli bir ilerleme kaydettiği görülse de Google’ın sesli asistanı Google Asisstant’ın bir süre daha liderliği elinde tutacağı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.