Kapat
  • Paylaş
  • 209

2050 Yılında Bizi Neler Bekliyor?

Anasayfa
Haberler 2050 Yılında Bizi Neler Bekliyor?

İnsanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bu sorunların olası çözümlerini belirlemek için önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşebilecek olan sosyal ve teknolojik gelişmeler hakkında tahminler yürüten bir proje olan Earth 2050 projesine göre 2050’de bizleri neler bekliyor? İşte 2050 yılında bizleri bekleyenler.

Bir interaktif multimedya projesi olan Earth 2050, insanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bu gibi sorunların olası çözümleri belirlemek için kurulan bir proje. Ünlü güvenlik uygulaması Kaspersky Lab öncülüğünde oluşturulan Earth 2050 projesinde insanlığı 2050 yılında nelerin bekleyebileceği açıklandı. 

2050 yılı için ortaya konulan yeni görüşler arasında şunlar bulunuyor;

  • Gelişmiş makine öğrenimi / yapay zeka sistemlerinin yaptığı hataların potansiyel etkileri.
  • Gen düzenleme ile tüm canlıları genetik düzeyde değiştirebilme becerisi.
  • Fosil yakıtların tükenmesiyle tekno – endüstriyel çağın sona ermesi. Bununla birlikte ortaya çıkacak ekonomik ve çevresel çöküş. 
  • Mevcut politik sistemlerin gerilemesi ve sıradan insanların kanunlara onay verme yetkisine sahip olduğu “vatandaş hükümetlerin” kuruluşu ve yükselişi.

Earth 2050 projesi kapsamında her ne kadar olaylara olumlu tarafından yaklaşılsa da teknolojinin gelişiminin bir de karanlık yüzü bulunuyor. 2050 yılına kadar bellek geliştirici çiplerin tıbbi, sosyal ve ekonomik etkileri büyük olacak ancak bu gibi ürünler aynı zamanda siber saldırılara da açık olacak. Bu gibi risklerin sonucunda ortaya çıkacak olan yeni tehditler kişilerin kaderini etkileyebileceği gibi devletlerin de kaderini etkileyebilir düzeyde olacak. Bakalım 2050 yılı biz insanlara başka neler getirecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.