Kapat
  • Paylaş
  • 388

Almanya’da iPhone 8 Satışları Yasakladı!

Anasayfa
Haberler Almanya’da iPhone 8 Satışları Yasakladı!

Apple’a bir kötü haber de Almanya’dan geldi.

Çin’den sonra Almanya’da iPhone 8 satışlarını yasakladı. İşte nedeni.

Apple ve Qualcomm arasında olan patent davasının ardından eski iPhone modellerinin satışı Çin’de yasaklanmış ve iPhone modellerinin satışı yasaklanmıştı. Çin’in bu kararının ardından Almanya’da iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin satışlarını ülke genelinde yasakladı.

Yaklaşık iki yıldır devam eden Qualcomm ile Apple’ın patent savaşında işler Apple’ın aleyhine dönmeye başladı. Qualcomm’un patentli olan haklarının Apple tarafından izinsiz olarak kullanılmasıyla birlikte Apple’ın eski iPhone modellerinin satışları ülkelerde birer birer yasaklanmaya başladı.

Alman mahkemelerinin kararına itiraz etmeye hazırlanan Apple’ın sevilen iPhone modelleri olan iPhone 8 ve iPhone 7 modellerinin satışları Apple’ın ülkedeki 15 mağazasında durduruldu. Apple’ın iPhone 8 ve iPhone 7 modelini satın almak isteyen Alman vatandaşları üçüncü parti satıcılardan satın alabiliyor. Apple’ın diğer iPhone modelleri ise Almanya’dan satın alınabiliyor.

Bilindiği gibi kısa bir süre önce Çin’de de Apple’ın iPhone modellerinin satışı yasaklanmıştı. Apple’ın iPhone satışlarının Çin’de yasaklanmasının nedeni fotoğraf düzenleme ve çoklu görevle ilgili olduğu için Apple elini çabuk tutmuş ve bu özellikleri Çin’de kullanılan iPhone’lardan kaldırmıştı. Apple’ın bu hamlesinin ardından Apple, Çin’de yeniden iPhone satmaya başlamıştı.

iPhone Satışları Almanya’da Neden Yasaklandı?

Apple’ın iPhone 8 ve iPhone 7 modellerinin Almanya’da yasaklanmasının nedeni ise güç tasarrufuyla ilgili. Apple’ın Almanya’daki satışlarına devam etmek için özel bir yazılım güncellemesi yayınlayıp yayınlamayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Qualcomm’un bu kararlarına başka ülkelerin uyup uymayacağı şimdilik bilinmezken Apple’ın yakın zamanda diğer ülkelerdeki raflardan da iPhone modellerini kaldırdığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.