Kapat
  • Paylaş
  • 296

Android Q’da Yüz Kilidinin Nasıl Çalışacağı Ortaya Çıktı!

Anasayfa
Android Android Q’da Yüz Kilidinin Nasıl Çalışacağı Ortaya Çıktı!

Google’ın kısa bir süre sonra tanıtacağı Android Q işletim sisteminde yüz tanıma özelliğinin nasıl çalışacağına dair görseller ortaya çıktı. İşte Android Q ile birlikte sunulacak olan yeni nesil yüz tanıma özelliği.

Yüz tanıma özelliği gerek iOS işletim sistemine sahip iPhone modellerinde gerekse Android 4 sürümünden itibaren sonraki Android sürümlerinde kullanıma sunulan bir çeşit güvenlik sistemi. Parmak izi okuyucusuna göre daha güvenli olan yüz tanıma özelliği için daha komplike sistemler gerekse de üreticiler parmak izi okuyucusu yerine yüz tanıma özelliğini tercih ediyor. 

Google’ın kısa bir süre içerisinde tanıtılacak olan yeni Android sürümü Android Q sürümünde de yüz tanıma özelliği geliştiriliyor. Google’ın yeni Android sürümünde şimdilik sadece parmak izi sensörlerinde kullanılan biyometrik izin API’ları artık yüz kildine de geliyor. Şimdilik geliştiricilere aktif olarak sunulmayan biyometrik yüz tanıma API’ları Google’ın yeni Android sürümü olacak olan Android Q sürümünün tanıtımının ardından geliştiricilere sunulacak. 

Android Q ile birlikte biyometrik yüz tanıma imkanını kullanabilecek olan üreticiler için sadece ön kamera yeterli olmayacak. Telefonun yüz tanıma teknolojisini destekleyen donanıma da sahip olması gerekecek. Bilindiği gibi Google daha önce de yüz tanıma özelliğini Android sürümlerine getirmiş ancak bu yüz tanıma özelliği güvenli olmamıştı. Bakalım Google Android Q ile birlikte kullanıcılarına güvenli bir yüz tanıma özelliği sunacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.