Kapat

Android telefonu 2 ay kullanılmayınca siliniyor

Anasayfa
Android Android telefonu 2 ay kullanılmayınca siliniyor

Reddit yazarının deneyimine göre, 60 gün süreyle kullanılmayan bir Android telefon, otomatik olarak tüm Android yedeklemesini siliyor.

 

Bir telefonun iki hafta kullanılmaması durumunda, Google Drive yedekten önce bir son kullanma tarihi görüntülüyor ve otomatik silinene kadar ne kadar süreniz kaldığını gösteriyor.Sonrasında ise hiçbir şekilde yedekleme kurtarılamıyor.

Android 6.0 ve üzeri kullanıyorsanız ve telefonunuzu 60 gün süreyle boşta bırakırsanız, ilgili cihazınıza ait yedekleriniz Google tarafından silinecek.

 

 

 

 

 

 

Yedekleme ayarlarınız sağdaki gibi açık olduğunda cihazınızın marka ve modeli için ayrılan yedekleme dosyanızı, yeni Android cihazınıza kurabilirsiniz. Altta yazılan kırmızı yazılarda da görüldüğü üzere örneğin “Expires in 58 days” açıklaması, ilgili cihazın yedekleme dosyasında 58 gündür işlem yapılmadığını söylüyor. Başka bir deyişle dosyaların Google tarafından silinmesine 2 gün kalmış durumda.

 

 

Google, cihazınızı 2 hafta boyunca kullanmazsanız bu 60 günlük süreyi başlatıyor. Ardından bilgisayardan da ulaşabileceğiniz Google Drive üzerinden cihazınızla ilgili yedekleme dosyasında aynı geri sayımı görüyorsunuz. Geri sayımı cihazınızı açarak sıfırlayabilirsiniz, ancak böyle bir imkanınız yoksa yedeklerinizi bir an önce yeni cihazınıza aktarmanızda fayda var.

 

Son olarak eğer sizde cihazınızın yedeklerinin silinmesini istemiyorsanız, ikişer hafta arayla Google servislerine erişim sağlamanızın artık şart olduğunu söyleyelim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.