Kapat
  • Paylaş
  • 229

Apofis Asteroidi 2068 Yılında Dünyaya Çarpabilir!

Anasayfa
Uzay&Bilim Apofis Asteroidi 2068 Yılında Dünyaya Çarpabilir!

Uzmanlar bu konu hakkında çok araştırmalar yapıp konuyu detayına kadar inceliyorlar. Uzun araştırmalar sonucunda ise ihtimal dâhilinde olan bu bilgi daha şimdiden bilim adamlarını tedirgin etmektedir. Henüz kesinlik kazanmayan bu bilginin ihtimali dahi insanı korkutmaya yetiyor.

Apofis asteroidi henüz hızı tam olarak bilinmese de uzmanların araştırmaları bu bilgiyi hedef gösteriyor. İnsanlar her ne kadar bu durumu normal olarak karşılasa da bilim adamları bu ve bunun gibi tehlike arz eden konuları her zaman ihtimal bile olsa göz önünde bulundurarak gereken işlemleri yapıyorlar.

Apofis Asteroidi Nedir?

Apofis asteroidi belki dünyaya çarpma ihtimali uzun süre sonra da olsa bu gelecek için iyi olmayabilir. Çünkü uzayda işler her zaman yolunda gitmeyebilir ve her an ihtimaller ortadan kalkarak bir anda işler kötüye de gidebilir. İnsanlar böyle durumlara alışık olmadığından pek ciddiye alınmıyor gibi görünse de oldukça ciddi bir konu olduğu söylenebilir.

Asteroitler son zamanlarda çok sık gündem olmaya başladı. Apofis asteroidi çok büyük bir gök cismidir. Oldukça düşük bir ihtimal dahi olsa bu fok cismi 2068 yılında dünyamıza çarpabilir. Bunun yanında olasılıklar dâhilinde tüm bu senaryo değişip cisim dünyanın yanından bile geçmeyebilir.

Apofis Asteroidi Dünyaya Çarpacak mı?

Artık çağımız uzay çağı olduğu birçok devlet artık uzay araştırmalarına çok önem vermektedir. Ve sık sık uzaya değişik uzay araçları veya uydular yollayarak uzayda ki hareketliliği anlamlandırmaya çalışıyorlar. Bu araçlar sayesinde Apofis asteroidi in de ne kadar hızlı olduğu ve yönünün şimdilik ne tarafa olduğunu anlayan bilim adamları bu asteroidi yakın takibe almış durumdalar.

Asteroitin her anının takip eden bilim adamları bu konuyu yetkili mercilere de haber vererek bu tür olayların ciddiyetini vurgulamışlardır. Asteroitler bazen dünya ya yakınlaştığı esnada ya yön değiştirip ya da dünya ya varmadan enerjisini kaybedip erken sönüp uzayın derinliğinde kaybolmaktadır ya da en son ihtimal ise asteroitler atmosfere girerken tabakadan geçerken sönerler. Apofis asteroitinin geldiği zaman dünyanın atmosferinin ne kadar güçlü olduğu çok önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.