Kapat

Bilgisayarınızın Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

Anasayfa
Güvenlik Bilgisayarınızın Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

Ben Kimim Ki? Hackerlar Neden Benim Peşime Düşsün Ki Demeyin!

Modern teknolojinin ilerlemesiyle bilişim şuçları da artmaya başladı.Yüzde yüz emin olamak imkansız ama yine de hacklendiğinizi anlamanın bazı yolları var. Bugün sizlere bu faydalı ipuçlarını paylaşacağız.

Anti-Virüs Programı Etkin Mi?

Bilgisayarınızı açtınız her şey normal gibi gözüküyor ama azda olsa bir şeyin ters mi gittiğini hissettiniz?

Hemen Anti-Virüs programınızı kontrol edin! Eğer program durmuşsa büyük bir sorun var demektir.

Bilgisayar korsanları kişisel bilgilerinize daha rahat ulaşmak için ilk iş olarak programınızı devre dışı bırakırlar.

Programı siz kapatmadıysanız emin olun ki Anti-Virüs programları kendilerini asla kapatmazlar bu, bilgisayarınızda bir şeylerin ciddi şekilde ters gittiğinin önemli bir göstergesidir.Böyle durumla karşılaştığınızda bilgisayarınıza format atın veya profesyonel birinden yardım isteyin.

Şifreniz İşe Yaramıyor!

Eğer her hangi bir şifreniz doğru girdiğiniz halde çalışmıyorsa bu oldukça önemli bir işarettir.

Hemen diğer sosyal medya veya diğer internet sayfası şifrelerinizin çalışıp çalışmadığına bakın hiçbiri çalışmıyorsa büyük ihtimalle başınız dertte demektir. Bilgisayar korsanlarının ilk yaptıkları şey budur şifrelerinizi değiştirerek sizi savunmasız bırakmak. Bu yüzden kullandığınız tüm şifreleri sık sık değiştirin.

Eğer bir site size iki aşamalı doğrulama sunuyorsa da onu mutlaka kullanın!

Sahte Virüs Uyarıları

Bilgisayar korsanları sizi ağlarına düşürmek için bu taktiği sıkça kullanırlar en bilindik ama yine de en çok işe yarayan yöntemdir. Bir web sitesine girdiğinizde veya bir anda ekranınızda bir açılır pencere belirir bu açılır pencereler yani Pop-Up’lar genellikle  yanıp sönen işaretleriyle doludur,

Üstünde ‘Bilgisayarınıza Virüs Bulaştı,Temizlemek İçin Tıklayın‘ buraya tıklamazsanız bilgisayarınız çökecek  benzeri mesajlar barındırırlar.O mesaja asla tıklamayın tıkladığınız anda virüs bilgisayarınıza bulaşmış olucak. Bilgisayar korsanları Anti-Virüs programlarınızı aşamadıklarında bu yönteme sıkça başvururlar.

 

 

 

Böyle durumda karşılaşırsanız, ‘Hiç Bir Şeye Tıklamdan Hemen Bilgisayarınızı Kapatın‘ ve internet bağlantınızı kesin!

Yeni Araç Çubuğu Eklentileri

Bazen bir program yüklediğimizde veya güncelleme aldığımızda bu, araç çubuğu eklentileri diğer adıyla toolbar’lar otomatik olarak internet tarayıcımıza yüklenirler eğer tarayıcınızda aniden birçok toolbar çıktıysa dikkatli olmanızda fayda var henüz bir zarar vermemiş olabilirler  ama gelecekte siz bilgisayarınızdan banka işlemlerinizi hallederken kişisel bilgilerinizi kopyalamak için orada sinsice bekleyen bir hacker olabilir. Bu yüzden hemen Anti-Virüs programınızda tarama yaptırın ve o toolbarı silin!

Aniden Başlayan Yüklemeler

Aniden bir indirme başladıysa hemen durdurun sizin izniniz olmadan bir programın bilgisayarınıza yüklenmesi hiç olağan bir durum değildir. Büyük ihtimalle arkasında bilgisayarınıza sızmaya çalışan kötü niyetli birileri vardırç

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için hangi programa otomatik yükleme iznini verip vermediğinize özenle dikkat edin.

Göndereni Belli Olmayan Mesajlar

Bu genellikle facebook’ta sıkça yaşanıyor  ve maalesef siz fark etmiyorsunuz bunu fark etmenin tek yolu arkadaşlarınızın sizi uyarması eğer arkadaşlarınız sizin hesabınızdan gelen ama siz aslında göndermediğiniz mesajlar alıyorsa hemen harekete geçmenizde fayda var. Hemen şifrenizi değiştirin ve güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin fark etmeseniz de bazen, yüklediğiniz bir uygulama facebook hesabınız için yetki vermiş olabilirsiniz. Bu yetkiyi kaldırın aynı durum skype hesabınızda da başınıza gelebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.