Kapat

Bitcoin Düşüş Nedenleri

Anasayfa
Haberler Bitcoin Düşüş Nedenleri

Bitcoin Yeniden Yükselişe Geçer mi?

Geçen yıl 20 bin dolar üzerinde ilerleyen Bitcoin bu yıl içerisinde sürekli olarak gerileme gösteren kripto paralar içerisinde yerini aldı.

Son dönemde 4 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin hala düşmeye devam ederek yatırımcısını şaşırtmaya devam ediyor.

Yatırımlarını genelde kripto paralar üzerinden yapan birçok yatırımcı Bitcoindeki bu sert düşüşlerden olumsuz şekilde etkilenmiş olsa da son zamanlardaki teknolojik yenileşmeler ve gelişmeler bakımından yeniden canlanma göstereceği yönünde umutların çoğalmasına neden oluyor.

Bitcoin Piyasasındaki Düşüşler

Kripto paralar içerisinde belirleyici bir birim olan Bitcoinin son 24 saat içerisinde yılın en sert düşüşünü yaşayarak 3293,31 dolara gerilemesi insanların sektör bazında ufak tedirginlikler yaşamasına nede oluyor. Düşüşün nedenleri arasında önemli sayılabilecek 4 önemli faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki Bitcoinin kredi kartı ile alınamamasıdır.

Birleşik Krallık ve ABD’de bulunan Lloyds Banking Group kendi müşterilerinin artık kredi kartlarından Bitcoin almalarına izin verilmediğini duyurdu. İkinci önemli neden ise suçta kullanılması olarak belirtilmektedir. Yani birçok suçta kara para aklayıcısı olarak kullanılması Bitcoin para biriminin düşüşünün nedenleri arasındadır.

Ancak bu durumun önüne geçilebilmesi için birtakım önlemler alınmaya başlanmıştır. Üçüncü önemli neden; düzenleyici eksikliğidir. Bu da hükümetlerin bu parayı desteklememesinden ve sürekli olarak eleştirmesinden kaynaklanan bir nedendir.

Bitcoin altın gibi stoklanamayan ya da hükümetler tarafından kontrol edilemeyen bir değer olduğundan hiçbir hükümet kripto paraları destekleme eğilimi göstermemektedir. Dördüncü ve son neden ise sosyal medya kuruluşlarıdır.

Facebook Bitcoin ile verilmiş olan birçok reklamı yasakladı ve aynı şekilde yasakları instagram sistemi üzerinden de sürdüreceğini duyurdu. Bu genel nedenler yüzünden Bitcoindeki düşüş her geçen gün daha çok artmaya başladı.

Bitcoin Yeniden Yükselişe Geçer mi?

Bitcoin daha önce hükümetlerin olumsuz açıklamalarına rağmen dahi bu kadar sert düşüşler yaşamamıştı. Ancak yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde piyasanın yeniden toparlanması ve yükselişe geçmesi bekleniyor.

Geçmişte yaşamış olan düşüşlerden sonra Bitcoin daha fazla değer kazanarak yoluna devam etmişti. Aynı beklenti günümüzdeki değeri için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.