Bitcoine En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Çılgın yükselişlerine devam eden bitcoinin bir numaralı yatırımcısı belli oldu.

Türkiye’ninse bitcoin işlemlerinde diğerlerinden pek geride kalmadığı gözlemlendi. İşte ayrıntılar;

Sanal para birimi bitcoin popülerliğini ve yükselişini arttırmaya devam ederken, bunun ardında orta yaşlı Japonların olduğu öne sürüldü. Neticede; geçtiğimiz günlerde 19 bin 399 dolar rekorunu gören bitcoin, bu yılın sonunda 50 bin dolarlara bile ulaşabilir gibi görünüyor.

Tam da bu noktada; bitcoinin hızlı yükselişinin arkasında orta yaşlı Japonların olduğu iddiaları gündeme oturdu. Zira Deutsche Bank küresel stratejisti Masao Muraki’ye göre bu yılın Ekim ve Kasım aylarındaki bitcoin işlemlerinin % 40 Japon yeni ile yapıldı.

Çoğu erkeklerden oluşan Japon yatırımcıların bitcoinin geleceğine yön veren en belirgin grup oldukları söylendi.

Yani Çin bitcoin borsalarını kapatıyor mu haberleriyle birlikte % 25 oranında değer kaybeden kripto paranın yükselişinde Japon yatırımcılar etkili oldu.

İlaveten; aynı dönem içindeki bitcoin işlemlerinin % 32’si ABD doları, % 12’si ise Kore wonuyla yapıldı.

Neticede; bitcoinin değeri Ekim ile Kasım arasında % 127’lik artış gösterdi. Diğer taraftan, LocalBitcoin’in verilerinde daha farklı bilgiler var.

LocalBitcoin’e göre yılbaşından bu yana bitcoindeki işlemleri en çok artan ülke Çin oldu.

Gelişmiş değil gelişmekte olan ülkelerde daha çok bitcoin işlemi yapılırken, ilk sıradaki Çin’i Nijerya, Kolombiya, Venezuela ve Peru takip etti. Ve 6. sırada Türkiye yer aldı.

Kısacası; geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Türkiye’de bitcoin işlemlerinin sayısı artıyor haberlerinin sonucu ilkler arasında yer almamızla kendini gösterdi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.