Kapat

Black Friday Nedir?

Anasayfa
Haberler Black Friday Nedir?

Black Friday 2018 (Kara Cuma) yaklaşıyor!

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmakta olan Şükran Günü’nün ertesi gününde mağazalar ve alışveriş merkezlerinde yapılan devasa indirimlere verilen genel isimdir.

Black Friday adı verilen bu indirim gününde mağazalar sene boyunca hiç yapmadıkları tutarlarda indirimler yaparlar. Bugün mağalazlar daha erken açılır, daha geç kapanır.

Peki neden bugüne Black Friday ismi verilir?

Black Friday yani Kara Cuma gününde mağaza çalışanları her zamankinden daha uzun mesailer yaparlar, sokaklar inanılmayacak derecede kalabalık olur, trafik artar ve özellikle alışveriş merkezleri etrafında yoğun bir gürültü olur.


Bu indirimli satış gününde tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday ismini almıştır. Bundan öncesinde böyle bir isme sahip olmayan sadece indirim günü olarak bu günün bu isim ile anılmasında ki asıl sebep ise mağazalarda oluşan yoğunluklar ve insanların bu indirimden daha çok yararlanıp daha fazla şey almalarından dolayı bir birleriyle girdiği kargaşadan alınır. Böylesine indirim yapılan bir günde de kazaların arttığı için ismi 1961 yılından itibaren Kara Cuma olarak adlandırılmaktadır.

Bu nedenle bugüne Black Friday adı verilir. Ancak her türlü olumsuzluğun yanı sıra tüketicilerin çok istedikleri ürünlere inanılmaz indirim oranlarıyla sahip olabilme şansları, bugünün tüm olumsuzluklarını bertaraf eder ve Black Friday indirimleri büyük bir hevesle beklenir.

Neden Kara Cuma Deniyor ?

Bu indirimli satış gününde tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday ismini almıştır. Bundan öncesinde böyle bir isme sahip olmayan sadece indirim günü olarak bu günün bu isim ile anılmasında ki asıl sebep ise mağazalarda oluşan yoğunluklar ve insanların bu indirimden daha çok yararlanıp daha fazla şey almalarından dolayı bir birleriyle girdiği kargaşadan alınır.

Böylesine indirim yapılan bir günde de kazaların arttığı için ismi 1961 yılından itibaren Kara Cuma olarak adlandırılmaktadır.

İNDİRİMLER YÜZDE 90’LARA ULAŞIYOR!

İndirim oranlarının bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabildiği bu alışveriş festivaline özel, ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar.

EN FAZLA SATIŞ ONLİNE YAPILIYOR!

E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Kara Cuma satışları da internet üzerine taşındı. Geçtiğimiz yıl festival günü en fazla satış internet üzerinden yani online olarak gerçekleşti.

24 KASIM’DA TÜRKİYE’DE

Black Friday (Kara Cuma) ülkemizde de her yıl düzenlenmektedir. Bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.