Kapat
  • Paylaş
  • 207

Çin Genetiği Değiştirilmiş Bebeklerin Doğduğunu Açıkladı!

Anasayfa
Haberler Çin Genetiği Değiştirilmiş Bebeklerin Doğduğunu Açıkladı!

Çin’de uzun süredir yapılan genetiği değiştirme çalışmaları sonuç verdi ve genetiği değiştirilmiş bebeklerin doğduğu açıklandı.

Çin’in Shenzen kentinde yasal olmayan yöntemlerle bebeklerin genetiğini değiştiren araştırmacı, deneyinin sonucundan dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğduğunu açıkladı. 

Çinli araştırmacı He Jiankui, yaptığı açıklamada yasal olmayan yollarla yürüttüğü araştırması sonucunda tüm bebek tedavisi ile doğan bebeklerde genetik değişiklikler yaptığını öne sürmüştü. Araştırmacının bu raporlarında yasal olmayan sahte etik raporları kullandığı ortaya çıkmıştı. Jiankui tarafından yapılan açıklamanın ardından gerçekleştirilen incelemelerle birlikte Jikankui’nin yasalara aykırı hareket ettiği ortaya çıkmış ve gerçekten de doğması planlanan bebeklerin genlerini tehlikeli bir teknoloji ile değiştirdiği ortaya çıkmıştı. 

Sekiz çift üzerinde denemeler yapan Jiankui ve ekibi, bu denemelerin sonucunda iki hamileliği başarıyla sonuçlandırdı. Hamile olan anne isimleri “Nana” ve “Luna” olan ikiz kız bebek sahibi oldu. Hamile olan annenin gözetim altında tutulduğu ve bebeklerinde inceleme altına alındığını bildiren Çinli yetkililer, Jiankui ve ekibinin de cezalandırılacağını belirtti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.