Kapat
  • Paylaş
  • 477

Dark Web Tehlikesine Dikkat!

Anasayfa
Haberler Dark Web Tehlikesine Dikkat!

Her geçen gün büyüyen ve her an daha fazla kişi tarafından kullanılan internetin güvenli olduğu kadar güvenli olmayan yerleri de var. Peki internetin kötü yerleri neler ve o kötü yerlerden korunmak için neler yapmalıyız.

İnternetin karanlık dünyası olarak bilinen deep web yani dark web her geçen gün internetle birlikte büyüyor.

İnternet dünyasının büyük bir kısmını oluşturan dark web platformları aramam motorları tarafından izlenemediği için özel bağlantılara sahip kişiler tarafından erişilebiliyor.

Türkçe’de derin internet olarak adlandırılan deep web siteleri, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi arama motorları tarafından izlenemez.

İnternet sitelerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan deep web siteleri ayrıca bizim bildiğimiz sunuculardan yayın yapmak. Deep web sitesi sahiplerinin kendi sunucularında barınan deep web sitelerine girmek suç olmasa da deep web sitelerinde yer alan şeylerin yüzde 90’ı illegal şeylerin olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Bireysel internet kullanıcısının erişemeyeceği şeyler olan oyun, müzik film başta olmak üzere yasal olmayan pornografik içeriklerle birlikte uyuşturucu satışı, silah satışları ve çeşitli yasal olmayan tüm şeylere bu gibi platformlarda ulaşmak mümkün.

Özellikle çocukları tehdit eden dark web çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlara göre deep web platformları gizli ve bulunmamak üzerine inşa edildikleri için arama motorları tarafından bulunmuyor. Yani bu anlamda Google’a deep web yazılarak deep web’e girilmiyor.

Girmesi her ne kadar zor olsa da deep web platformlarına girildiğinde kendinizi tehlike içinde bulabilirsiniz. İnternetin kötü dünyası olan deep web platformlarından uzak kalmaz sizin güvenliğiniz için en iyi adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.