Kapat
  • Paylaş
  • 404

Elon Musk’ın Hız Tüneli Ortaya Çıktı!

Anasayfa
Haberler Elon Musk’ın Hız Tüneli Ortaya Çıktı!

Dahi iş adamı olarak bilinen Elon Musk’ın ulaşım sorunun çözecek olan projesi hız tüneli sonunda ortaya çıktı. İşte Elon Musk’ın trafik sorununu çözecek olan projesi ile ilgili tüm detaylar.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Boring Company’nin trafik sorunun çözmek için geliştirdiği tünel projesinde ilk test sürüşü gerçekleşti.

Elon Musk’ın şirketi olan Boring Company, bir süredir trafik sorunun çözebilmek için Los Angeles’ın altında bir tünel kazıyor. Trafik sorunlarını çözmek için devrimsel bir çözüm olarak lanse edilen tünel projesinin ön gösterimi gerçekleşti.

California’da yer alan 4.3 metre genişliğinde ve 2.3 km uzunluğundaki test tüneli için özel bir Tesla Model X kullanıldı. Raylara sığacak kadar özel olarak tasarlanan Tesla Model X’in saatte 80 km hıza ulaştığı açıklandı. Twitter üzerinden açıklama yapan Elon Musk ise tünelin 240 km/s hızda ulaşım sunabileceğini belirtti. Elon Musk tünel projesini “Şehrin içinde ışınlanmak gibi” sözleriyle özetledi. Elon Musk tünelin ilerleyen zamanlarda daha yüksek hızlarda hizmet sunacağını belirtti.

Test tünelin inşasının 10 milyon dolara mal olduğunu belirten Boring Company, tünelde sadece Tesla Model X değil herhangi bir otonom aracında kullanılabileceği belirtildi. Boring Company bir otonom aracın tünel için uyumlu hale gelmesinin yaklaşık 200 – 300 dolarlık bir maliyet gerektirdiği açıklandı.

Tüneli kullanmak isteyen kişiler, park alanından alınıyor ve asansörle tünele indiriliyor. Varış noktasına ulaşıldıktan sonra asansörle yukarı çıkarılıp varış noktasına ulaştırılıyor. Kullanıcılar burada araçlarıyla yola devam ediyor. Bu nedenle bu uygulamanın hayata geçmesinde sadece Tesla araçların değil diğer araçlarında tünele uyumlu hale getirilmesi büyük önem kazanıyor.

Tünelle ilgili bilgi veren Elon Musk, bir sürücünün araç içinde baygınlık geçirmesi durumunda, rayların o sürücüyü varış noktasına ulaştırabileceğini belirtti. Elon Musk tünel projesinin test sürüşüne başlanmadan tünelin sadece 1 dolara kullanılabileceğini belirtmişti. Tünelin ne zaman hizmete gireceği ve gerçekten de 1 dolara mı kullanılacağı bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.