Kapat
  • Paylaş
  • 226

Elon Musk’ın Starship Paylaşımı Büyük Heyecan Yarattı!

Anasayfa
Uzay&Bilim Elon Musk’ın Starship Paylaşımı Büyük Heyecan Yarattı!

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın Starship için önemli bir paylaşım yaptı. İşte büyük heyecan uyandıran Elon Musk paylaşımı.

Uzay alanındaki çalışmalarıyla adını son günlerde oldukça fazla duymaya başladığımız SpaceX firmasının CEO’su Elon Musk, dünya üzerinde şimdiye kadar yapılmış olan en güçlü roket olacak olan Starship için önemli bir paylaşım yaptı.

Eski adıyla Big Falcon Rocket (BFR) yeni adıyla Starship olarak anılacak olan dünya üzerinde yapılmış en güçlü roketin görselini Elon Musk takipçileriyle paylaştı. Aktif olarak üretiminin yapıldığı Starship roketi, 2020 yılı itibariyle Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak.

2022 yılında kızıl gezegene gerçekleşecek olan ilk yolculukta kargo görevini yerine getirecek olan Starship bu anlamda SpaceX için büyük bir öneme sahip. Kısa bir süre önce Starship ile ilgili bir paylaşımda bulunan Elon Musk, son paylaşımında Starhip roketine ilk bakışı atmamızı sağlıyor.

1950’li yıllarda çizilen roket çizimlerine benzer bir tasarıma sahip olan Starship, yine SpaceX’in Super Heavy ateşleyici roketinin önünde kalacak olan bölüm olacak ve SpaceX’in esas uzay keşifleri görevlerini üstlenecek. Elon Musk’ın açıklamalarına göre Starship ayrıca dünya içerisinde yolcu taşımacılığı görevini de yapacak. SpaceX eğer ki bu planını gerçekleştirebilirse normal şartlarda 12 saat süren Londra – Hong Kong yolculuğu sadece 34 dakikaya inecek.

SpaceX tarafından paylaşılan bilgilere göre Starship, kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bu kuvveti Raptor motorlarıyla gerçekleştirecek olan Starship bu özelliğiyle birlikte dünyanın en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak olan Starship, Falcon Heavy roketinden de daha büyük ve daha çok yük taşıyabilecek olan Starship’in son tasarımında bir pencereninde olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.