Kapat

Yerli baz istasyonu ULAK hizmete girdi!

Anasayfa
Teknoloji Yerli baz istasyonu ULAK hizmete girdi!

[responsivevoice_button voice=”Turkish Female” buttontext=”Sesli Dinle”]

Gelişen teknoloji çağı ile birlikte her ülkenin kendine ait baz istasyonları bulunmakta. Türkiye’de son yıllarda yerli ve milli projelere yaptığı yatırımlar ile sonuçlar almaya başladı. Milli yatırımlardan birisi olan ULAK hizmete girdi. ULAK projesinin yeni hizmet alanı ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu. Detaylar haberimizin devamında…

ASELSAN’ın öncülüğünde; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteği ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın koordineleri ile hazırlanan ULAK geliştirilmesinin ardından Türkiye’de resmi olarak artık hizmet vermeye başlayacak. Yeni kullanım alanının açıklandığı yerli baz istasyonu ULAK, Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde çalışmalarına başlayacak.

Turkcell’in alt yapısı ile çalışmalara başlanılan ULAK projesinin, diğer telefon operatörlerinin de maddi destek vermesi ile birlikte siber güvenliği üst düzeyde arttırılmış olarak Türkiye’nin bir yerinden diğer yerine uzanan milli iletişimin düzenli ve güvenli bir şekilde sağlandığı açıklandı.

Türkiye’de güncel veriler itibari ile 500 alanda ULAK kullanılıyor. Yerli baz istasyonlarında bir kaç senede iyi bir aşama kaydettiklerini ileten Metin Arslan, 71 ilde yerli ve milli üretim olan ULAK baz istasyonunun hizmette olduğunu söyledi.

ULAK projesinin başlangıcında hedeflerin Türkiye topraklarının her köşesinde, vatandaşlara iletişim ve bilgi teknolojilerin ulaşmasının sağlanması isteyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Ahmet Arslan, yerli ve milli üretimin her projede en üst seviyeye çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu olan ULAK, Aselsan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda Türkiye’de 71 ili aşkın alanda hizmette ve 500 alanda kullanılmaya devam etmektedir. Yerli baz istasyonu ULAK’ın yeni hizmet alanı ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu. ULAK artık yeni hizmet alanında da hizmet verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.