Kapat

Facebook Ne Kadar Vergi Ödüyor?

Anasayfa
Sosyal Medya Facebook Ne Kadar Vergi Ödüyor?

Facebook, diğer dev firmalardan farklı olarak sadece bir çalışan kadar vergi ödüyor.

Vergi miktarı doğrudan ödeyen firmanın büyüklüğüyle ilgili bir şeydir. Firma ne kadar büyükse o kadar çok vergi öder. Ancak hepimizin bildiği büyük bir marka bu bilinenin aksine çok düşük bir vergi ödüyor. İnstagramve Whatsapp gibi markaları da şemsiyesi altında bulunduran Facebook’tan bahsediyoruz.

The Independent’ın haberine göre 2013-2014 yılları arasında Facebook, İngiltere’de çalışan işçilerine yaklaşık 210 bin sterlinlik maaş ödemesinde bulundu. Buna karşılık Fcaebook’un 2014 yılında İngiltere’de ödediği vergi miktarı sadece 4.327 sterlin. Bu vergi rakamı İngiltere’de neredeyse bir öğretmenin ödediği vergi miktarıyla eşdeğer. Bir önceki senenin rakamlarına baktığımızda ise daha çok şaşırıyoruz.

Facebook gibi bir sosyal medya devi, 2013 yılını İngiltere topraklarında hiç vergi ödemeden kapatmış. Yıllık 3 milyar dolar kar açıklayan Facebook’un vergi ödememesi oldukça ilginç bir durum. Facebook’u en çok kullanan 6. Ülke olan Türkiye ise anayasasında belirli bir hükmün olmaması sebebiyle Facebook’tan hiç vergi almıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.