Kapat

Fortnite Ve PUBG Yasaklandı!

Anasayfa
Oyun Fortnite Ve PUBG Yasaklandı!

Fortnite ve PUBG gibi oyunlar Çin’de neden yasaklandı? İşte tüm detaylar.

Son günlerin popüler oyunları Fortnite ve PUBG, Çin’de yasaklandı.

Çin Online Etik İnceleme Kurulunun aldığı son kararla birlikte aralarında milyonlarca oyuncu tarafından büyük bir beğeniyle oynanan PUBG, Fortnite, World of Warcraft ve Overwatch oyunlarının da bulunduğu 20 oyun Çin’de tamamen yasaklandı.

Baskıcı tavırlarıyla tanınan Çin hükümeti yasaklarına devam ediyor. Kısa bir süre önce Twitch’in iOS uygulamasına yasakkoyan Çin Hükümeti şimdide popüler oyunlara oynamaya yasağı getirdi.

Dünya Genelinde Milyonlarca Kişi Tarafından Oynanan Oyunlar Yasaklandı!

Kısa bir süre önce popüler canlı yayın platformlarına tamamen erişim engeli uygulayan Çin Online Etik İnceleme Kurulu, Çin vatandaşlarının tepkisini çekecek yeni bir karara imza attı.

Çin Online Etik İnceleme Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucunda aralarında Fortnite, Overwatch, League of Legends, PUBG, World of Warcraft ve H1Z1 gibi oyunlarında bulunduğu 20 oyunun ülke genelinde oynanmasını yasakladı.

Çin Online Etik İnceleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada yasaklanmanın gerekçesi oyunlarda bulunan gereğinden fazla genel şiddet unsurları gösterildi.

Kurulun açıklamasına göre bu tarz oyunların içerisinde bulunan şiddet öğeleri gençleri şiddete ve olumsuz
davranışlara itiyor.

Konuyla ilgili olarak Blizzard, Epic Games ve PUBG Corp’tan bir açıklama yapılmadı.

Son olarak geçtiğimiz aylarda da PUBG Çin’de yasaklanmış ve yasaklamanın ardından oyunun Çin haklarını satın alan Tencent oyunu yeniden düzenleyip Çin geleneklerine uygun hale getirmiş ve oyunun Çin’de yeniden oynanmasını sağlamıştı.

Bakalım oyunların üreticileri Çin Hükümeti ile bir anlaşma yoluna giderek oyunlarının içindeki fazla şiddet öğelerini kaldırıp oyunların yeniden Çin topraklarında oynanmasını sağlayabilecek mi?

Online Etik İnceleme Kurulu tarafından Çin’de yasaklanan oyunlar ise şöyle;

Quantum Matrix, Knives Out, Paladins, Free Fire Battlegrounds, Alliance of Valiant Arms,PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), Code : Eva, Diablo, Swords of Legends Online,
Fortnite, H1Z1, The Legend of Mir 3,Westward Journey, League of Legends, Arena of Valor,
Blade & Soul, Chu Liu Xiang, Overwatch, Ring of Elysium, World of Warcraft.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.