Kapat

Gelişen Dünyanın Meslekleri

Anasayfa
Genel Gelişen Dünyanın Meslekleri

Meslek Seçimindeki Kriterler

Milenyum çağına girmemizle birlikte, teknoloji hızla ilerledi. Bundan daha 15-20 yıl önce hayal gibi görünen şeyler, bugün ki hayatımızda birer birer gerçeğe dönüşmeye başladı.

Öyle ki hızla da ilerlemeye devam ediyor. Durum bu olunca meslekler de doğal olarak çeşitlilik göstermeye başlıyor. Sürekli olarak yeni meslekler ve bunlara bağlı olarak üniversite dalları açılmaya başlıyor.

Gelişen Dünyanın Meslekleri Nelerdir?

3d Yazılım Mühendislikleri

Yaklaşık 3-5 sene önce projelenmeye başladı bu meslek grubu. Şu an hala gelişim aşamasında olmasına rağmen, öyle akıl almaz işler yapılıyor ki. Protez organ yapımı gibi, ilerleyen dönemlerde öyle görünüyor ki organ nakli bekleyen bir çok insana umut kapısı da olacak.

Robot Üretimi Ve Teknisyenliği
Robotlar henüz hayatımıza girmedi. Fakat öyle görünüyor ki, birkaç yıl sonra cep telefonları ve diğer teknolojik ürünlerin hayatımıza girdiği gibi, robotlarda hayatımızda ki yerlerini alacaklar.

Hızla gelişen teknoloji de bedensel faaliyetlerinin büyük kısmı ortadan kalktı. Robotların devreye girmesi ile kalan hareketlilikte ortadan kalkarak sadece beyin gücü çalışmaya devam edecek. Fakat robotların hayatımıza girmesi kesinlikle hayatımızı olumlu yönde etkileyecektir.

Drone Pilotlu

İnsansız hava araçlarının üretimi ile insan hayatı açısından risk taşıyan birçok görevde drone kullanmaya başladık. Bu şekilde insan can güvenliğini tehlikeye atmamış oluyoruz. Bunun yanında trafik kurallarını hiçe sayarak, ihlal eden birçok sürücünün de kurallara uymasını sağlamış olduk. Dronelar, sinema, fotoğrafçılık, v.s. gibi birçok konuda da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Endüstriyel Tasarım

İnsanların, iş gücü ile üretimini sağladıkları endüstriyel ürünler günümüzde bir program yazılarak cnc makinelerinde kolaylıkla üretilmekte. Bir parçayı üretmek için günlerce emek harcanırken, günümüzde bu tezgahlar sayesinde daha kısa zamanda, daha hassas ve seri üretim yapılabilmektedir. Bu da zamandan kazanmamıza ve hatalı üretimlerin önünü kesmektedir.

Meslek Seçiminde Ki Kriterler Nelerdir?

Daha ilkokula başlamadan çocuklarımıza üniversitelerde iyi bir bölüm kazanmaları için çalışmalara başlıyoruz. Gerek kurslar olsun, gerekse özel dersler olsun. Seçilecek olan mesleğin günümüze ve geleceğe hitap ediyor olması çok önemli. Yukarı da birkaç örneğini verdiğimiz meslek dallarına daha kim bilir neler eklenecek? Öyle görünüyor ki gelişen teknoloji çocuklarımıza yeni meslekler ve yeni yollar açacak. Önemli olan, severek yapılacak bir mesleğin seçilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.