Kapat

Geminid Meteor Yağmuru Nedir?

Anasayfa
Uzay&Bilim Geminid Meteor Yağmuru Nedir?

Her yıl gerçekleşen ve izleyenlerde hayranlık uyandıran Geminid Meteor yağmuru Türkiye’den de izlenebilecek. Arama motoru devi Google’ın da Doodle hazırladığı Geminid
Meteor Yağmuru nedir ve ne zaman gerçekleşir.

Astronomların görülmeye en çok değer meteor yağmuru olarak nitelendirdikleri Geminid Meteor Yağmuru, saatte yaklaşık 120 göktaşının düşmesiyle gerçekleşiyor.

Türkiye’de de gözlemlenebilen Geminid Meteor Yağmuru nasıl gerçekleştiği herkes tarafından çok merak ediliyor.

İşte tüm detaylar.

Geminid Meteor Yağmuru Nasıl Gerçekleşiyor?

Geminid Meteor Yağmuru her yılın Aralık ayının 13’ünü 14’üne bağlayan gecelerde açık bir gökyüzü ve karanlık yerlerde izlenebiliyor.

Ülkemizde de gökyüzünün karanlık olduğu yerlerde izlenebilen Geminid Meteor Yağmuru izleyenlere harika dakikalar yaşatıyor.

Dünya ve diğer gezegenler her yıl Güneş yörüngesinde dönerken güneş yörüngesinde kalıntılar bırakıyor. Dünyamız her yıl bu kalıntıların yanında geçiyor ve kalıntıların yanından geçtiği esnada ise meteor yağmurları oluşuyor.

Yıl içerisinde pek çok kez yaşanan bu durumların en görülmeye değeri astronotlar tarafından Ağustos ayında gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru ile Aralık Ayında gerçekleşen Geminid Meteor Yağmuru olarak nitelendiriliyor.

Her yıl değişen bir görüntüye sahip olan meteor yağmurları arasında en görülmeye değeri ise Geminid Meteor Yağmuru olarak belirtiliyor. “Meteor Yağmurlarının Kralı” olarak adlandırılan Geminid, 3200 Phaethon adındaki sönük bir kuyrukluyıldızın güneş etrafında dönerken arkasında bıraktığı göktaşı parçalarıyla oluşuyor.

Adını Antik Yunan tanrısı Apollo’nun adından alan 3200 Phaethon, 35 yıl önce keşfedilmiştir.

1800’lerin ortasından itibaren her yılın Aralık ayında gerçekleşen bu olay sırasında gökyüzündeki sarımsı ışıkların çoğalmasıyla daha da artmıştır.

Havanın açık olduğu yerlerde teleskopa gerek olmadan izlenebilen Geminid Meteor Yağmuru ortalama 120 kadar meteorun gösterisiyle oluşuyor.

Arama motoru devi Google’ın da unutmadığı ve Doodle yaptığı Geminid Meteor yağmurunu en iyi izlemek için havanın açık olduğu bir noktada şehir ışıklarından uzaklaşarak çıplak gözle
izleyip büyüleyici anın tadını çıkartabilirsiniz.

Sıkı giyinmeyi unutmayın. Eğer ki bulunduğunuz yerde hava açık değilse ya da dışarı çıkmaya üşendiyseniz Geminid Meteor Yağmurunu YouTube üzerinden de canlı olarak izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.