Kapat

Google tarafından ayrıntılı olarak hazırlanan Android Oreo Güvenlik Donanımları

Anasayfa
Güvenlik Google tarafından ayrıntılı olarak hazırlanan Android Oreo Güvenlik Donanımları

Google, Android 8.0 Oreo işletim sisteminde yer alacak olan gelişmiş güvenlik özelliklerini açıkladı.

Google, Android Oreo için tasarladığı tüm önemli güvenlik geliştirmelerini ayrıntılı olarak açıkladı. En yeni Android platformu, son Pixel ve Nexus modelleri de dahil olmak üzere bir dizi mobil cihazda zaten yayınlanıyor – ancak son Kasım ayı rakamlarına göre aktif Android cihazların yüzde 0,5’ini oluşturuyor.
Android Marshmallow ve Nuga zaten cihazlarda donanım güvenliği geliştirdi. Ancak, Android Oreo ile Google, cihazların değiştirilmiş yazılımlarla önyüklenmesini önlemek için tasarlanmış Onaylı Önyükleme’nin yeni bir referans uygulaması sağladı. Android Verified Boot 2.0 adı verilen referans uygulaması, ortak bir altbilgi biçimi ve geri alma koruması gibi güvenlik güncelleştirmelerini etkinleştirmek için Project Treble ile çalışır.
İkincisi, bazı güvenlik açıklarını içerebilecek daha eski bir OS sürümüne indirgenirse bir cihazın önyükleme yapılmasını önlemek üzere tasarlandı. Başlangıçta Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL en yeni geliştirmesiyle birlikte mevcut olsa da, Android üreticisi tüm cihaz üreticilerinin aynı özelliği yeni cihazlarına eklemelerini öneriyor.
Android Doğrulama, yeni Doğrulanmış Önyükleme sürümünün yanı sıra, cihaz üreticileri tarafından bir cihazın kilitli, kilitli veya kilitsiz olmasına bakılmaksızın koruma imkânı sağlayan yeni OEM Kilitleme Donanım Soyutlama Katmanı (HAL) içeriyor. Google, yeni Pixel 2 ailesi üzerinde yazılım ve donanım saldırılarını önleyebilecek fiziksel bir çip geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kurcalamaya karşı dayanıklı donanıma destek verdiğini iddia etti. Aynı zamanda fiziksel penetrasyon saldırılarına karşı direniyor.

Diğer taraftan bu güvenlik güncellemesinin cihaz üreticilerini ilgilendiren kısımları da var. Bir cihazın kilitliyken, kilitsizken ya da kilit kullanılmıyorken üreticilerin kendi OEM’lerini özelleştirmelerini sağlayacak araçlar da sunuluyor. Bildiğiniz üzere aynı Android sürümünün cihazdan cihaza değişen görünümü, üreticilerin geliştirdiği arayüzler olan OEM’lerle ilgilidir.

Google’ın sunduğu diğer güvenlik özellikleriyle ilgili bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.