Kapat

Hack Türleri ve Hacker Türleri Nelerdir?

Anasayfa
Güvenlik Hack Türleri ve Hacker Türleri Nelerdir?

Günümüzde neredeyse herkes hack nedir, hacker nedir gibi soruların cevaplarını az da olsa biliyordur.

Hacker kişiler, sanal alemde kaos yaratmayı amaçlayan, belirli firmalalara, şirkete sabotaj düzenleyen ceya hırsızlık yapan kişilerdir.

Her Hacker’ın farklı amaçları vardır. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için sistemlere saldırılar düzenlerler, sistemlere gizlice giriş yapar. Sistemde bululunan bilgileri alırlar ve o sistemde belirli hasarlar bırakırlar.

Gerçek bir hacker, sistemdeki bulunan her türlü fırewall’ı aşar, her türlü güvenlik önlemini etkisisiz hale getirirler ve şifreleri kırarlar. Hacker kime denir sorusuna net ve ayrıntılı bir şekilde cevap vermek gerekirse bu şekilde cevap verebiliriz.

 

Hacker Türleri Nelerdir?

1- Hacktivistler:

Kendi düşüncelerine ve yaşayış biçimlerine göre toplumda gördükleri yanlışları düzeltmeyi amaçlamışlardır. Siyasi düşüncelerini, politik sorunları halka duyurmak için popüler olan siteleri hacklerler ve mesaj bırakırlar.

2- Siyah Şapkalılar:

Hacker türleri arasında en zararlıları ve bilgilileri siyah şapkalı hackerlardır. Kendilerini o kadar çok geliştirmişlerdir ki her türlü site ve bilgisayarların açığını fark edebilirler ve o açıkalardan sisteme giriş yapabilirler. Site ve bilgisayar açıklarından saldırarak sistemdeki bilgileri çalabilirler ve sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirler.

3- Beyaz Şapkalılar:

Beyaz şapkalılar Hacker türleri arasında en zararsız olanlarıdır diyebilirim. Her türlü sistemi ve bilgisayarı ele geçirebilecek bilgiye sahiptirler.
Sisteme giriş yaptıktan sonra sistemin yöneticisine durumu bildirirler ve kapatmasını söylerler.

4- Gri Şapkalılar:

Bu hacekr türleri için net bir şekilde veya kötü tanımı yoktur. Genellikle yasal sınır içerisinde hackleme işlemi yaparlar ama bazıları siyah şapkalılar kadar zararlı olabiliyori.

5- Yazılım Korsanları:

Bilgisayar yazılımlarını hackleyerek çoğaltırlar ve bu yazılımlardan para kazanırlar. Korsan cd veya kitapçılarla aynı işleve sahiptirler diyebiliriz.

6- Phreakerlar:

Telefon hatlarını hacklerler ve ücretsiz konuşma sağlarlar. Zararlı bir hacker türüdür diyebilirim.

7- Script Kiddieler:

Hackerlığa özenen , ilgi duyan kişlerdir. Çok fazla bilgi sahibi değildirler. Hep kendini geliştirmeye çalışırlar. Genellikle e-posta hesapları veya mesajlaşma arşivlerini çalarlar.

8- Lamerler:

Bu kişilere hacker demek hatadır; ama yinede Hacker türleri arasında geçerler. Hackerlık hakkında sıfır bilgiye sahiptirler. Yaptıkları işlemlerin ne olduğunu bile bilmezler. Daha doğrusu hack işlemi nedir, onu bile bilmezler diyebilirim.
İnternet üzerinde bir site nasıl hacklenir, e-posta adresleri nasıl çalınır konularıyla araştırma yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.