Kapat

Hangi Notebook Alınmalı?

Anasayfa
Genel Hangi Notebook Alınmalı?

Notebook satın almanızda yardım

Bu yazımızda Notebook alırken göz önünde bulundurabileceğiniz ipuçları ve detaylardan bahsedeceğiz.

Donanım Varyasyonları:

» Ofis-Notebook: Ofis, internet ve basit uygulamalar için.

» Oyun / Multimedia-Notebook: Performans gerektiren oyun ve multimedia uygulamaları için.

İnternet ve Ofis kullanımı için Notebook;

Cihazın asıl kullanım amacı ofis ve internet uygulamaları olmalı. İşlemci ve grafik performansı ikinci planda olmalı.

Önemli olan hemen yazı yazabilmek veya rahatça çalışabilmek için klavyenin uygun olup olmadığı.

İşlemci

Pek güçlü olmayan mobil işlemciler ofis uygulamarı için yeterli. Şu an piyasada bulunan VIA ve Transmeta işlemciler, aynı saat hızına sahip AMD ve İntel işlemcilere oranla daha yavaşlar.

Bizim tavsiyemiz İntel Celeron M serisi. Her ne kadar Pentium M veya Core Solo’nun enerji tasarrufu fonksiyonlarına sahip olmasada (batarya ömrü kısalmakta), fiyat/performans oranı gayet başarılı.

» Toshiba Satellite L20-155 – Bilindik Toshiba kalitesiyle ucuz bir ofis notebook

» Sony VAIO VGN-FS485B – Oldukça ucuz fiyata iyi performans veren bir notebook

Grafik

Paylaşımlı bellekli
( onboard) grafik kartları bu tür uygulamalar için tamamıyla yeterli. Intel GMA 950, GMA X3100 veya ATI Xpress 1100 gibi modern dahili ekran kartları ise Dual Channel bellek kullanımı ile 2D uygulamalarda hiçbir performans sorunu yaşatmamakta. Ama en kötü grafik kartları bile ofis ve internet için yeterli.

Bellek

512 MB bellek bu cihazlarla beraber geliyor olmalı. Bunun dışında eğer Windows Vista kullanılmak isteniyorsa bu en az 1024 MB olmalı. Bunun dışında Dual Channel ( 2 RAM paralel olarak bu sayede çalışabilmekte.) bellekler dahili grafik kartı kullanırken bir avantaj.

Görüntü

Ne kadar büyük, o kadar iyi. Dikkatli olun, çoğu kişi için uzun sireli kullanımda düşük çözünürlükler sorun olabiliyor. 85 – 100 DPI arası çözünürlükler iyi bit çözüm olabilir (15″ 1024×768 veya 15.4″ 1280×800 pixel gibi).

Özellikler

Kablosuz bağlantı – Kablosuz bir bağlantı notebooklar için gayet kullanışlı ve unutulmaması gerekilen bir özellik. Standart olarak 802.11gb yeterli ( “b” standardı surf yapmak için gayet yeterli.)
Ayrıcan en az 2 USB bağlantı noktası bulunmalı.

Oyun ve Multimedia Uygulamalar için Notebooklar

Bilgisayarın kullanım amacı oyunlar ve performans gerektiren uygulamalar olmalı.

Aritmetik performans kadar grafik performansıda bu konuda can alıcı bir nokta. Ayrıca ekran boyutuda yeterince büyük olmalı.

İşlemci

Burada alıcı yüksek performans modellerini tercih etmeli. Çünkü modern oyunlar artık birer performans canavarı. 1.8 GHz den başlayan işlemcilerle takılma olmadan oyunları rahatça oynamak mümkün.

Intel Pentium M, Intel Core Duo, Core 2 Duo, AMD Turion 64 (X2) gibi işlemciler ve daha güçlü varyasyonları önerilir. Şu anda 64 bit desteği pek kullanılmamakta ve çift çekirdek desteği henüz oyunlarda tam olarak kullanılmamakta. Yinede çok çekirdekli bir işlemci ileriye dönük bir yatırım. Core 2 Duo şu anki en güçlü işlemci ve bu yüzden ayrıca önerilir.
NVIDIA GeForce Go 7900, 7800, 7600 ve ATI Mobility Radeon X1800, X1600 gibi kartları önerebiliriz.

Bellek

Modern oyunlar en az 1024 MB RAM’e ihtiyaç duymakta. Şu anda 2GB Ramlerin oyun performansına pek katkı sağladığı söylenemez. 6 ay öncesine kadar bu 1 GB RAM ler içinde geçerliydi. Şu an için bir modüle 1 GB lik bir RAM takıp, sonra güncelleme imkanı bırakmak akıllıca olabilir.

Görüntü

Ne kadar büyük o kadar iyi kuralı burada da geçerli. Dikkatli olun, çoğu kişi için uzun sireli kullanımda düşük çözünürlükler sorun olabiliyor. 85 – 100 DPI arası çözünürlükler iyi bit çözüm olabilir (15″ 1024×768 veya 15.4″ 1280×800 pixel gibi)

Özellikler

Kablosuz bağlantı – Kablosuz ağ özelliği notebooklar için oldukça kullanışlı bir özellik ve gözden kaçırılmamalı. Özellikle arkadaşlarınızla multiplayer oyun oynarken hızlı bir bağlantının tadını sürebilirsiniz.

Yön tuşlarının yeterli derecede büyük olduğundan emin olun ( yarış oyunları için). İyi ses çıkışı ve hoparlörler çoğu oyuncular için önemli, çünkü oyun atmosferini oldukça etkileyen bir faktör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.