Kapat

Heyecanlanmak için en iyi Android Oreo özelliklerinden 15’i

Anasayfa
Android Heyecanlanmak için en iyi Android Oreo özelliklerinden 15’i

 

Bir kuş? Bir uçak? Hayır, bu Android Oreo.

Yeni emoji

Google Android emojisini yeniden tasarladı. Artık daha karikatürlü görünüyorlar ve her bir yüzün tam olarak ne ifade etmeye çalıştıklarını tam olarak deşifre etmek daha kolay. Aslında Google, Android’in uzun süredir devam eden blob emojilerine veda mektubu yazmaya zaman ayırdı.

 

Resimli resim

 

Android Oreo ile, Duo’dan bir video görüşmesine devam edebilir veya picture-in-picture modunu kullanarak Chrome’da başlatılan bir videoyu izleyebilirsiniz. Kullanımı basittir – video oynatılırken ana düğmeye dokunmanız ve Oreo geri kalanı ile ilgilenmeniz yeterlidir.

Uygulama kısayolları ve widget’lar

Kullanıcılar Android Nuga’dan başlayarak ortak görevler için uygulama kısayollarını kullanmak için bir uygulama simgesine uzun süre basabilirler. Oreo ile kısayolların görünümleri geliştirildi ve artık bir uygulamanın widget’larına kısayol menüsünden ve bilgi ekranından erişebilirsiniz.

Yeni ayarlar menüsü

 

Ayarlar uygulaması bir kez daha yeniden tasarlandı. Slayt menüsü bitti ve ayarlar yeniden kategorilere ayrıldı. Hiç şüphesiz, bazılarının alışması biraz zaman alıcak.

Akıllı metin seçme

Metin seçim araçlarıyla uğraşmak yerine Google, Android Oreo’ya akıllı metin seçimi ekliyor. Yukardaki GIF, nasıl çalıştığını gösterir: Temelde, Oreo, adresler veya telefon numaraları gibi şeyleri kendi başlarına belirleyecektir. Kopyalamanız gereken öğeyi otomatik olarak vurgulamak için metne iki kez hafifçe vurun veya etkileşimi hızlandırmak için Kopyala düğmesinin yanındaki yeni uygulama kısayolunu kullanın.

Güvenlik için uygulamalar

Kullanıcıları rahatlatmak için Google, güvenlik önlemlerini Android Oreo genelinde daha belirgin hale getiriyor. Bu menü, Uygulamaların ne sıklıkla tarandığını ve en son ne zaman tarandığını görüntüleyebilen Güvenlik altındaki Ayarlar uygulamasında bulunur. Muhtemelen, bu bölüm aynı zamanda Oreo’nun güvensiz gördüğü bir uygulamayı ele almanıza yardımcı olacaktır.

Kablosuz özelliğini otomatik etkinleştir

Wi-Fi’yi evden uzaktayken devre dışı bırakırsanız, tekrar açmayı hatırlamak zorunda kalmazsınız. Android Oreo, eviniz gibi bilinen, güvenli bir Wi-Fi ağına yakın olduğunuzda tekrar Wi-Fi açma seçeneğine sahiptir

Yeni pil ayarları

Android Oreo pil kullanımı istatistikleri biraz daha ayrıntılı hale geliyor. Bir uygulamanın kullanım istatistiklerini görüntülediğinizde, artık aktif kullanımdan veya arka planda ne kadar pil bulunduğunu içerir.

Gece Işığı sürgüsü

Android’in Gece Işığı modunu kullanırken mavi ışık filtresinin yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Uygulama simgelerinin şeklini değiştirme

Artık bir tema veya başlatıcı yüklemeden uygulama simgelerinin şeklini ayarlayabilirsiniz. Şu anda dört seçenek var (soldan sağa): kare, yuvarlak kare, kare ve gözyaşı. Ana ekranda uzun süreli basarak ayarı bulun ve Ayarlar’a dokunun. Oreo’daki uygulama simgelerinin şeklini değiştirme yeteneğinin Pixel başlatıcısı ile sınırlı kalacağı veya tüm Oreo cihazlarına gelen bir özellik olup olmadığı belirsizdir.

Kalıcı bildirimler küçülüyor

Sürekli bildirim can sıkıcı, ancak Android’in bir parçası. Oreo ile bu bildirimler daha az belirgindir. Tüm bildirimi bir dokunuşla görüntülemeye devam edebilirsiniz, ancak varsayılan olarak bildirim en aza indirilecektir.

Yeni Hızlı Ayarlar görünümü

Hızlı Ayarlar döşemeleri yeni bir görünüm ve simgeler elde eder.

Bildirim Noktaları

Bildirim rozetleri şimdi sadece iOS için değil. Görevli olarak başlayarak, bekleyen bir uyarı aldığınızda Uyarı Noktaları bir uygulama simgesinde görünür. Fikri nefret mi ediyorsun? Evet, bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Uygulamalardaki otomatik doldurma şifreleri …

Google, otomatik doldurma teknolojisini Chrome’un ötesine ve uygulamalara taşıyor. Bu ekran görüntüsü, Snapchat’tan henüz Oreo için güncellenmedi ancak yine de Google’ın kimlik bilgilerimi doldurmasını ve beni uygulamaya kaydettirmesini istemiştim. 1Parola gibi şifre yönetimi uygulamaları, aynı zamanda uygulamalar içinde otomatik doldurmayı destekleme seçeneğine sahip olacak.

Android Oreo’da Bildirimleri Ertele

Oldukça güzel – Android Oreo ile bildirimleri hızlıca hızlıca kaydırıp bırakabilir ve hafifçe vurabilirsiniz. Daha sonra baş etmek istediğiniz bir kısa mesaj veya e-postanız varsa, saat simgesini görene kadar bildirimde sağa hızlıca kaydırın. Saate dokunun, onu ertelemek istediğiniz süreyi seçin ve yaptığınıza geri dönün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.