Kapat

İOS 12 Önizleme

Anasayfa
Mobil İOS 12 Önizleme

 Apple, iOS 12’yi Resmen Açıkladı.

Apple4 Haziran tarihinde gerçekleştirilen WWDC 2018 etkinliği ile iOS 12tvOS 12watchOS 5 ve macOS Mojave 10.14 sürümlerinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Apple’a göre, uygulamalar yüzde 40 daha hızlı, klavye yüzde 50 daha hızlı çalışıyor. Fotoğraf makinesi, Apple’ın bu yılki performanslarını iki katına çıkararak yüzde 50 daha hızlı bir şekilde lansman yapacak. iPhone kullanıcıları, iOS 12’nin şu anda iOS 11’i çalıştıran tüm cihazları destekleyeceğini vurguladı.

Güncellenmiş ARKit ayrıca çok kullanıcılı artırılmış gerçekliğe de izin verecek. İki farklı kişi ortak bir sanal ortamı paylaşabilecek ilk etapta görülen bir örnek Apple, fiziksel LEGO setlerinin dijital ortamda nasıl etkileşime girebileceğini göstermektedir. Aslında bir konsolda bir LEGO oyunu oynamak gibiydi, ama AR. Süper havalı.

 

 

Fotoğraflar: Apple, Fotoğraflar uygulamasında değişiklikler yapıyor. Geçmişte Fotoğraflar, kullanıcıların nesneleri, kişileri ve yerleri aramasına izin verdi. Şimdi, iOS 12’deki fotoğraflar arama önerileri yapacak. Birden fazla arama terimi de yapabilir ve birden fazla arama terimi için öneri alabilirsiniz.

 

Siri: iOS 12’de Siri, “Kısayollar” adlı bir özelliği destekleyecektir. Federighi, “Herhangi bir uygulama, hızlı hareketleri Siri’ye gösterebilir.” Dedi. Bir kullanıcının “Siri, anahtarlarımı kaybettim” diyebileceği bir örnek gösterdi.

 

Uygulamalar: iOS 12, Apple’ın stok uygulamaları için geliştirilmiş bir Apple Haberler ve tamamen yeniden oluşturulmuş Stoklar uygulaması da dahil olmak üzere bir dizi güncelleme içerecektir. Apple News’de Hisse Senetleri ile entegrasyon var. Sesli Notlar ayrıca kolay senkronizasyon için iCloud desteği ile yeniden oluşturuluyor. Apple Books (eski adıyla iBooks), son bıraktığınız yeri senkronize edecek bir “Şimdi Oku” gibi yeni özellikler alıyor.

 

Büyük güncellemelerin biri CarPlay’de üçüncü taraf navigasyon desteği. Bunu duyuyor musun? Bu, Waze’e veya Google Haritalar’a geçebilen kişiler için büyük bir alkış.

 

Ekran Süresi: Android P’nin Gösterge Tablosu özelliğine benzer şekilde, iOS 12, kullanıcılara haftalık bir etkinlik özeti sunacak ve bu da kullanıcıların telefonlarına ne kadar zaman harcadıklarını gösteren bir grafik gösterecektir. Bir uygulamaya ne kadar zaman harcadığınızı ve hangi uygulamaların en çok bildirim gönderdiğini gösterir.

 

Cihazlar arasında senkronize edilecek bireysel uygulamalar için sınırlar belirleyebilirsiniz. Zamanınız neredeyse dolduğunda Apple size bir bildirim gönderir ve daha fazla zaman istemek için bir bağlantıya dokunabilirsiniz. Ebeveynler, çocuklarının YouTube gibi bir uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini bile kontrol edebilir.

 

Mesajlar: Animoji şimdi “ses algılaması” na sahip olacak ve tam olarak göründüğü gibi. Kullanıcılar Ghost, Koala, Tiger ve T. Rex gibi yeni Animoji’nin eklenmesiyle yeni özellikten yararlanabilecekler.

Ama bu yılki gösterinin yıldızı Memoji olacak. Bu özellik, kullanıcılara kendilerine ait bir emoji oluşturma araçları sunacak. Apple’ın TrueDepth kamerası size bir emoji oluşturduğunda, saç modeli, ten rengi, aksesuarlar ve daha fazlası gibi bir çok farklı şeyi özelleştirebilirsiniz.

 

FaceTime: Yıllar piyasaya çıktıktan sonra iOS 12, grup FaceTime’ı destekleyecektir. Kullanıcılar aynı anda 32 kullanıcıya kadar bir gruba katılabilecektir. Apple, bu özelliğe tuhaf bir yaklaşım getiriyor: En altta, FaceTime’da, konuşmakta olan insanların tepesindeki daha büyük meydanlarla bir grup insanın izini göreceksiniz. Herkes bir kerede konuştuğunda Apple’ın bunu nasıl halledeceği açık değil. FaceTime ayrıca Animoji ve Memoji’yi de destekleyecektir, böylece bir sonraki aramanız sırasında dijital avatarınız veya kaka emoji olarak konuşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.