Kapat

Japonlar Yalnız Kişilere Arkadaşlık Edebilecek Yapay Zekalı Robot Üretti!

Anasayfa
Teknoloji Japonlar Yalnız Kişilere Arkadaşlık Edebilecek Yapay Zekalı Robot Üretti!

İşte Japonların yapay zekaya sahip arkadaşlık robotu ile ilgili tüm detaylar.

Genellikle uzak doğu ülkelerinde en çok yaşanılan sorunlardan birisi olan yalnızlık sorununu çözmek için Japonlar, yalnız kişilere arkadaşlık edebilecekler yapay zekaya sahip robot üretti. İşte Japonların yapay zekaya sahip arkadaşlık robotu ile ilgili tüm detaylar.

Pek çoğumuz Blade Runner 2049 filminde ki sanal arkadaşın gerçek olma ihtimalini düşünmüştür. İnsanların dertlerini paylaşabilecekleri ve yalnızlıklarını giderebilecekleri çeşitli yazılımlar geliştirilmeye devam etse de Japon mühendisler, yalnızlık çeken kişileri mutlu edebilecek akıllı robotlar tasarladı.

Bir Japon şirketi olan Groove X adındaki start-up firması, yapısı itibariyle evcil bir hayvanı andıran ve sahibine arkadaşlık yapıp yalnızlığını alabilecek yeni bir ürün robot tasarladı. İngilizce’de sevgi anlamına gelen “Love” ve “Robot” kelimelerinin birleşiminden olulan “Lovot” adındaki akıllı robotlar sahiplerini anlayabiliyor. Yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı Lovot’lar, penguen görünümlü tekerler sayesinde hareket edebiliyor. Lovot’lar sahiplerinin seslerine tepki verebiliyor ve sahiplerinin sevmelerine ya da okşamalarına da tepki verebiliyor.

Bir dizi kamera sistemine sahip olan Lovot, bu sayede bir mobil uygulama vasıtasıyla güvenlik kamerasına dönüşebiliyor ve sahiplerinin evlerini görebilmelerini sağlıyor. Japonya’da çok yaygın olan robot pazarında Lovot’lar Sony’nin yapay zekalı robotu Aibo ile rekabet etmek için üretildi.

Daha önce SoftBank’ın robot biriminde çalışan Groove X’in kurucusu ve yönetici olan Kaname Hayashi başarılı projeleriyle tanınıyor. Daha önce otel, mağaza ve restoranlarda müşterileri karşılamak için tasarlanan ve ülkemizde de İş Bankası şubelerine de hizmete girmeye başlayan insansı robot Pepper’ın üretiminde görev alan Hayashi, Lovot projesiyle insanların daha mutlu olmasını amaçlıyor.

Lovot’un Fiyatı Belli Oldu!

Japonya’da vergiler hariç 3 bin 100 dolara satışa sunulan Lovot’ların dağıtımına ise 2019 yılının sonlarında başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.