Kapat
  • Paylaş
  • 242

Kendi Akıllı Saatinizi Yapın!

Anasayfa
Donanım Kendi Akıllı Saatinizi Yapın!

İşte birkaç basit adımla kendi akıllı saatinizi yapma yolu.

Günümüzün popüler giyilebilir teknoloji ürünlerinden birisi olan akıllı saatler özellikle ülkemizde binlerce liraya satışa sunuluyor. Peki birkaç basit adımda kendi akıllı saatinizi yapabileceğiniz biliyor muydunuz?

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin başında gelen akıllı saatler özellikle genç kullanıcıların ve spor ile ilgilenen kullanıcıların dikkatini çoktan çekmiş durumdalar. Apple, Samsung, Xiaomi ve diğer akıllı telefon üreticilerinin ürettiği akıllı saatler sizin telefonunuza bakmadan bildirimlerinizi akıllı saatiniz üzerinden görmenize ve aktivitelerinizin takip edilmesi gibi pek çok işlevi yerine getiriyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her geçen gün daha çok özelliğe kavuşan akıllı saatler ne yazık ki çok yüksek fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bir YouTube kanalı olan Electronoobs, kullanıcıların birkaç kolay adımda kendi akıllı saatlerini nasıl yapabileceklerini açıklıyor. Elektronik alanda “kendin yap” konseptini benimseyen Electronoobs kanalı, kendi akıllı saatinizi nasıl yapabileceğinizi gösteren bir video yayınladı.

Akıllı saatinizin yazılımının çalıştırılması için Arduino’dan aşina olduğumuz ATmega328 mikro-işlemci kullanılıyor. Akıllı saatin USB bağlantısı için FTDI modülü ekleniyor. Akıllı saatte ayrıca akıllı telefonunuzla bağlantı kurulabilmesi için Bluetooth modülüne de yer verilmiş. Kendi evinizde yapabileceğiniz akıllı saatinizi “Notiduino” adındaki uygulama ile akıllı telefonunuzla eşitleyebiliyorsunuz.

Elbette ki akıllı saatinizin tasarımını değiştirmek sizin yeteneğinize kalıyor ancak akıllı saatinize pek çok özel yetenek kazandırabiliyorsunuz. Eğer ki siz de kendi akıllı saatinizi yapmak istiyorsanız yazımızın sonundaki videoyu izleyebilir ve kendi akıllı saatinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.