Kapat

 Mavi Kan Ay Tutulması Dünya’nın Gölgesinden Geçti.

Anasayfa
Uzay&Bilim  Mavi Kan Ay Tutulması Dünya’nın Gölgesinden Geçti.

 150 yıldan uzun bir süredir Kuzey Amerika’da bir ayda ikinci dolunay olan Blue Moon ile çakışan ilk ay tutulmasıydı. Ayrıca, 2018 yılının ikinci “süper mavisi” idi; ay, Dünya’ya olan yakınlığı nedeniyle her zamankinden biraz daha büyük ve daha parlak gözüküyordu.
Üstüne çıkmak için, supermoon bu sabah Dünya’nın gölgesinden geçti ve 4 saatten fazla bir süre ay yüzeyinde kırmızımsı bir renk verdi.
Bu ay tutulması Avustralya ve doğu Asya’nın yanı sıra ABD’nin 50 eyaletinin tamamında da görülebiliyordu. Amerika’nın batısındaki Skywatcher’lar tutulmanın en iyi görüşünü elde ettiler.
Uzak doğu ay tutulması bitmeden ufukta kalmıştı. Bulutlar ABD’nin çoğundaki görünümü de engelledi, ancak skywatcher’lar ve astrofotograflar ülke çapında “kan ayı” nın bir görüntüsünü yakalamayı başarabilmişti.
Bu kültürlerin bazılarında, insanlar şarkı söyler ve ortamı korkutacak yüksek sesler çıkarır ve ayı özgürleştirir. Bu kadim hikayeleri onurlandıran Krupp, kalabalığı “Ejderha, gitmiş ol” diye bağırdı. Yaklaşık bir dakika sonra dolunayda bir şerit çıktığında, Krupp kalabalığa şiirinin başarılı olduğunu bildirdi.
Bugünün toplam ay tutulması, tüm yıl boyunca Kuzey Amerika’da görülebilecek tek ay tutulmasıydı. Bununla birlikte, 27 Temmuz’da başka bir ay tutulması, Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’dan görülecektir. Kuzey Amerika’daki bir sonraki ay tutulması 21 Ocak 2019’da gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.