Kapat

MEB’in Sistemini Hackleyen Öğrenci Notlarını Değiştirdi

Anasayfa
Genel MEB’in Sistemini Hackleyen Öğrenci Notlarını Değiştirdi

Diyarbakır’ın Karapınar ilçesindeki bir okulda öğrenim gören 10 sınıf öğrencisi Milli Eğitim Bakanlığı’nın sayfasına girerek notlarını ve devamsızlık durumunu değiştirdi. 2 ay devamsızlığı bulunan Sultan Şeymus M. İsimli 10. Sınıf öğrencisi devamsızlığını ve ders notlarını değiştirmek istedi. Öğretmenler ve okul yönetimi kendi hataları olduğunu düşünerek notları ve devamsızlığı yeniden düzenledi. Ancak ertesi günü tekrar devamsızlık ve not bilgileri değişti. Bunun üzerine okul müdürlüğü güvenlik güçlerine haber vererek yardım istedi. Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri not sistemini takibe aldı. Ekiplerin işlemin yapıldığı bilgisayara ait IP adresi aracılığı ile kısa sürede Sultan Şeymus M. Tarafından işlem yapıldığı tespit edildi. 

MEB Hacklenme Yok Açıklamasını Yaptı

Diyarbakır’da bir 10. Sınıf öğrencisinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesine girerek notlarını ve devamsızlık durumunu değiştirmesi üzerine devreye giren Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nün yaptığı incelemeler sonucu sisteme giren öğrenci tespit edildi. Yapılan inceleme ve teknik analizler sonucunda basına yansıyan olay üzerine Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada herhangi bir hacklenme olayı yok şeklinde basın açıklaması yapıldı. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul idarecisinin alt kişisel şifresini öğrenerek sisteme girdiğinin tespit edildiği açıklandı. Öğrencinin idareciye ait şifreyi nasıl öğrendiği henüz bilinmemekle birlikte olayın Milli Eğitim Bakanlığı’na ait sistemin hacklenmesi olmadığı ortaya çıktı. 

MEB Konu İle İlgili Açıklama Yaptı

Çağımız teknolojisi internet artık her alanda kullanıldığı gibi eğitim alanında kullanılıyor. Mili Eğitim Bakanlığı’na ait internet sitesinde Müdürlükler, okullar, öğretmenler ve veliler için e-okul sisteminde portallar açılarak tüm verilerin işlenmesi sağlanıyor. Diyarbakır’da meydana gelen olay ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklama Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nün yaptığı teknik analiz ve kontroller sonucunda yapılmıştır. Yapılan tespitte öğrencinin okul idaresindeki bir öğretmenin e- okul şifresine ulaşarak sisteme giriş yaparak notlarında ve devamsızlık durumunda değişiklik yaptığı açıklanmıştır. Medyaya yansıyan olay Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesi hacklendi şeklinde yansımıştır. Bunun üzerine MEB açıklamada bulunmuştur. Olayın Hackleme olmadığı yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.