Kapat
  • Paylaş
  • 313

Nasa Jüpiter’in Yeni Fotoğraflarını Paylaştı

Anasayfa
Uzay&Bilim Nasa Jüpiter’in Yeni Fotoğraflarını Paylaştı

Nasa, Juno uzay aracı tarafından gönderilen Jüpiter’in yeni fotoğraflarını basınla paylaştı. İşte en çok merak edilen gezegenlerden birisi olan Jüpiter’in yeni fotoğrafları.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani Nasa’nın 6 Ağustos 2011 tarihinde gönderdiği ve 2016 yılında ulaşması planlanan ve 5 Temmuz 2016 tarihinde Jüpiter’in yörüngesine yerleşen insansız uzay aracı Juno’nun kaydettiği ilk veriler ve çektiği fotoğraflar dünyamıza ulaşmaya başladı.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Juno uzay aracının kamerası olan JunoCam ile çekilen fotoğraflarda Jüpiter’in kutup bölgelerinde gerçekleşen kasırgalar açık bir şekilde görülüyor.

Juno uzay aracı projesinin arkasında bulunan projenin başındaki isim olan Arizona Gezegen Bilimi Enstitüsü’nde görev yapan Gökbilimci Doktor Candice Hansen, Juno uzay aracının kamerası olan JunoCam’in kamerasından çekilen ham ve işlemden geçen fotoğrafları, Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında katılımcılarla ve basınla paylaştı.

Gökbilimci Doktor Candice Hansen tarafından yapılan açıklamada “Jüpiter bizim için en gizemli gezegenlerden birisiydi. Kutuplar bölgesi üzerinden ilk geçtiğimizde Jüpiter’de daha önce hiç görülmemiz bir alanı gördüğümüzü ve Jüpiter’e ilk defa bu kadar yaklaştığımızı biliyorduk. Bizlerin beklemediği ise dev kasırgaların, siklonların nizami çokgenlerini görmek oldu. Olağanüstü olduğunu düşündük.” dedi.

Jüpiter gezegeni yörüngesindeki bir turunu tam 53 günde tamamlayan Juno uzay aracı, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen olan Jüpiter’in nasıl oluştuğuna dair şifrelerin çözülmesini ve gezegende yaşam bulgusunun bulunup bulunmayacağını araştırıyor. Juno uzay aracı Jüpiter’in manyetik ve çekim alanları haritasını çıkartmasıyla birlikte bilim insanları Jüpiter’in yapına ilk kez ışık tutabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.