Reddit, iPhone’ların zamanla neden yavaşladığını çözdüklerini düşünüyor

Eski iPhone Modelleri Neden Yavaşlar?

Yorumcular, TeckFire’ın bulgularına yanıt olarak teorileri ve ölçütleri paylaştı. Ancak teori, Geekbench’in kurucusu ve geliştiricisi John Poole, sorunu kendi ölçütleriyle inceleyen bir blog yazısı yayınladığında daha da güçlendi. Bu sefer bunu kontrol etmek için iOS sürümleri karşılaştırdı.

Testi nasıl yaptığını anlattı;

İOS’un farklı sürümlerini çalıştıran iPhone 6′ ve iPhone 7 için tek çekirdekli skorlar çizdim. Düşük güç modunda elde edilen puanlar dağılıma dahil değildir.

 

İOS 10.2.1 ile Apple, az sayıda kullanıcının iPhone’uyla karşılaştığı beklenmedik kapanmaların gerçekleşmesini azaltmak için iyileştirmeler yaptı. iOS 10.2.1’de etkin iOS cihazlarının% 50’sinden fazlası zaten güncellendi ve yükselticilerden aldığımız teşhis verileri, bu küçük kullanıcı yüzdesinin yaşanması durumunda iPhone’da% 80’den fazla bir azalma olduğunu gördüğümüzü gösteriyor 6s ve beklenmedik şekilde kapanan cihazların iPhone 6’sında% 70’in üzerinde bir azalma.

O sırada yapılan raporlar iPhone 7’nin kapanma sorundan etkilenmediğini ileri sürdü.

Günlük pil boşaltma ve şarj işlemini gören eski bir iPhone 7’de (iOS 11.1.1 çalıştıran) test yaptık. CPU frekansı 2,333MHz, beklenen 2.35GHz’e yakın olduğunu bulduk. Geekbench’in CPU testini telefonda da yürüttük ve tek çekirdekli için 3.503 ve çok çekirdekli için 5.973 ortalama sonuçları elde ettik. İlk iPhone 7’yi test ettiğimizde sahip olduğumuz 3.506 ve 6.073’le hemen hemen aynıydı.

Cihazlarının uzun süreli şarj ömrü sağlaması adına Apple, güncelleme alan eski iPhone modellerini bilerek yavaşlatıyor. Çünkü performansı düşürmek, bataryadan daha az enerji çekmeyi sağlıyor.

Kısacası Apple, kullanıcıların sadece yeni telefon almaları için iPhone’ları yavaşlattığını doğrulamıyor. Onun yerine lityum iyon pillerin, iPhone’ların kapanmasına yol açtığını belirtiyor. Yani şimdiye kadar aşırı sıcak ya da soğuk havalarda ani kapanmalar yaşayan iPhone sahipleri pillerini değiştirerek bu konuyu çözebilir. 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.