Kapat
  • Paylaş
  • 662

Rusların En Gelişmiş Roketi Uçuşa Hazır!

Anasayfa
Haberler Rusların En Gelişmiş Roketi Uçuşa Hazır!

Rusya’nın en gelişmiş uzay roketi olarak adlandırılan A5’in uçuş testleri için hazır olduğu açıklandı. Peki A5’in özellikleri ne?

Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ulusal güvenlik için hayati öneme sahip olduğunu belirttiği ve ülkenin en gelişmiş roketi olarak nitelendirilen Angara A5’in uçuş testleri için hazır olduğu açıklandı. 

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos’tan yapılan açıklamada “Daha önce Ukrayna’dan üretilen ithal edilen titanyum balon silindirleri ve alıcıları Voronezh Makine Fabrikası’nda yerli olarak üretildi ve bu parçalar Salyut Tasarım Bürosunda zemin testlerine tabi tutuldu. Artık Angara A5 uçuş testlerine hazır.” sözlerine yer verildi. 

Kısa bir süre önce yapılan testlerde bilim insanları Angara A5’in motorlarında uçuş esnasında oluşabilecek bir sorun bulmuş ve sorunun giderildiğini açıklamışlardı. Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos ‘un 2014 yılında testlerine başladığı Angara A5, Rusya’nın halen ağır yüklü uzay misyonları için kullandığı Proton M’nin roketinin yerine geçecek. 20 tondan daha büyük yükleri yörüngeye taşıma kapasitesine sahip olacak Angara A5 roketi için fırlatma rampası 2021’de açılacağı belirtildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.