Kapat

Sosyal Tv (Social Tv) Nedir?

Anasayfa
Teknoloji Sosyal Tv (Social Tv) Nedir?

Sosyal Tv Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Sosyal TV yeni tartışılmaya başlanmış bir kavram olmakla birlikte, televizyonla sosyal medyanın birlikte kullanılmasını ifade eder.

İzleyiciler artık geleneksel iletişim araçlarıyla, yeni medya araçlarını birlikte deneyimlemektedir.

Televizyondan diziyi izleyen izleyici, bilgisayar, akıllı telefonlar ve tabletlerinden twitter, facebook gibi sosyal medya platformlarından da fikirlerini paylaşmaktadır.

Geleneksel medyadan farklı olarak, Sosyal TV çok kanallı bir iletişim biçimi kurmaya benzer, izleyici kendini bir topluluğun üyesi gibi hisseder ve deneyimlerini başka izleyicilerle paylaşma olanağına sahip olduğu için diğer izleyicilerle etkileşim kurar.

Sosyal Tv Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Çeşitli araştırmalar, izleyicilerin televizyon izlerken ikinci bir ekrana baktığını ve bu sayının gün geçtikçe arttığını belirtmektedir.

İkinci ekran (second screen) yeni pazarlama mecraları arayan reklam piyasasının can damarıdır. İzleyici bir diziyi izlerken, dizide kullanılan kıyafetleri anında ikinci ekrana bakarak öğrenme imkânına sahiptir.

Özellikle akıllı cihazlara yüklenen ikinci ekran aplikasyonları izleyicilerin dizilerde gördükleri ürünlere ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu aplikasyonlar, diziler bitmeden beğendiğiniz kıyafeti sepetinize koyma ve satın alma garantisi vermektedir.

Ayrıca bu aplikasyonlarla satın aldığınız ürünü whatsapp, twitter, instagram, facebook ile başkalarıyla paylaşabilir ve sevdiğiniz ürünlerden favori bir dolap oluşturabilirsiniz. Doğan Tv Holding’e ait, Google Play’dan indirilebilen “Ekranda” uygulaması bu uygulamalardan biridir.

Yaklaşık 100 bin kullanıcı tarafından indirilen aplikasyon, ikinci ekranın reklam endüstrisi tarafından etkili bir şekilde nasıl kullanıldığının açık örneğidir.

İkinci Ekran (Second Screen) ve Sosyal Tv izleyicilerin fikirlerini ve deneyimlerini aktardığı bir alan olmanın yanı sıra, ilerleyen zamanlarda farklı endüstrilerin kârını arttırmak için daha yoğun kullandığı bir alana dönüşecektir.

İzleyici Teknoloji Sayesinde Daha Aktif Ve Bilinçli Geleneksel yayıncılığın değişimi, geleneksel izleyici modelinin de değiştirdi. İzleyici artık geleneksel medyada olduğu gibi pasif konumda değil, yeni iletişim teknolojilerinin yarattığı olanaklarla izledikleri bir programın nasıl devam edeceğini etkileme gücüne de sahip.

İnternet teknolojisi izleyiciyi yalnızca izleyici olmaktan kurtarıp, aynı zamanda içerik üretmesine de olanak sağladı. Sosyal TV’nin en önemli araçlarından biri twitterdır. Twitter, televizyonun izlenme sayısını arttırmada önemli bir yere sahiptir.

Özellikle twitterın etkileşim özelliği yayıncıların, reklam verenlerin, izleyicilerin birbirleriyle etkileşim kurmasına olanak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.