Kapat

SpaceX Falcon 9 Fırlatma Tarihi Belli Oldu!

Anasayfa
Uzay&Bilim SpaceX Falcon 9 Fırlatma Tarihi Belli Oldu!

Uzay saplantılı arkadaşlarınız varsa, son zamanlarda “Falcon Heavy” ismini duymuş olabilirsiniz.

SpaceX Cumartesi günü yaptığı duyuruda Falcon Heavy 6 Şubat’ta ilk kez piyasaya çıkacak olan yeni bir roket olduğunu açıkladı. Dünyadaki en güçlü roket olacaktır. Milyarder Elon Musk tarafından başlatılan endüstri dalgalanan roket üreticisi SpaceX tarafından inşa edildi.

Uzaya ne gönderiyorlar?

İlk test görevinde Musk’un kişisel koleksiyonundan kiraz kırmızısı Tesla roadster’ı derin alana gönderecek. Arabayı uzaya göndermenin bilimsel bir sebebi yok. Ancak Tesla’nın CEO’su olan Musk için kendini tanıtma görevi görüyor. Twitter’da niçin 100.000 dolarlık bir arabayı çöpe atmak istediğini sorduğunda, “Görünüşe göre sonsuza kadar uzayda sürüklenen bir arabanın düşüncesini ve belki de gelecekte milyonlarca yıl uzaylı bir yarış tarafından keşfedilmesini seviyorum” diye yanıtladı.

ABD Hava Kuvvetleri ayrıca, bu yılın ilerleyen saatlerinde, bazı hava tahmini uydularını içerecek olan STP-2 olarak adlandırılan bir yük başlatmak için Falcon Heavy kullanmayı planlıyor. United Launch Alliance tarafından inşa edilen ve şu anda dünyanın en güçlü roketi olan Delta IV Heavy, lansman başına 400 milyon dolardan fazla maliyet alıyor.
SpaceX web sitesinde veya YouTube kanalında canlı yayın akışını bekleyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.