Steam Topluluğu Çin’de Neden Yasaklandı?

Çin hükümeti Steam’e ambargo koydu. Ambargonun sebebi bilinmiyor.

Günümüzde milyonlarca oyun severin yakından tanıdığı oyun dağıtıcısı olan Steam, her hafta yaptığı birbirinden güzel indirimler ile oyun severler’in yüzünü güldürüyor ve yeni oyunları da denememize fırsat sunuyor.

Steam’e geçtiğimiz haftadan beri giriş yapmak isteyen kullanıcılar sorun yaşıyor. Steam Topluluğu’na bağlı birçok servisin Çin’de engellendiği öğrenildi.

Steam Topluluk (Community) sayfasına ulaşamayan Çinli kullanıcılar engellemenin nedeninin henüz öğrenemediler. Oyunlara erişim sağlansa da oyunlara özel forum sayfaları, oyuncu profil sayfalarına erişim engellenmiş olmalı.

Topluluk sayfasının, Steam’ın yasaklmasının öncesinde bir adım olduğunu iddia eden kaynaklar olsada oyun pazrının önemli bir ülkesi olan Çin’de bu durum pek ihtimal dahilinde değil. Bu iddiayı daha güçlü kılacak tek ihtimal ise Çin’in Steam’e karşı piyasaya sürdüğü WeGame için pazar açma düşüncesi olabilir.

Şu anda net olan birşey varsa Topluluk’a erişimin sağlanmamasıdır. Oyunun esas bölümlerinden biri haline gelen forum sayfaları şu anda için yasak bölge ilan edilmiş durumdadır.

Bakalım Çin hükümeti ilerleyen günlerde Steam’e koyduğu ambargo ile ilgili herhangi bir açıklama yapacak mı bekleyip göreceğiz. Her şeyden önemlisi Steam’in bu ambargoya nasıl bir karşılık vereceği tam bir merak konusu oldu.

 

Sizce Steam iddialarda olduğu gibi WeGame için engellenmiş olabilir mi?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.