Kapat
  • Paylaş
  • 205

Teknoloji Yıldızları Projesi 81 İlde Başlıyor!

Anasayfa
Haberler Teknoloji Yıldızları Projesi 81 İlde Başlıyor!

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı öncülüğünde gerçekleşecek olan Teknolojinin Yıldızları Projesi 81 ilde başlıyor. İşte Teknolojinin Yıldızları projesi ile ilgili detaylar. 

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan 100 Günlük İcraat Programı kapsamında geleceğin teknoloji yıldızlarının yetiştirilmesi planlanan program hayata geçiriliyor. Sanayi ve Teknoloji bakanlığı öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye’nin Teknoloji Takımı Vakfı ile birlikte yürütülecek olan projede öncelikli olarak “Deneyap Teknoloji Atölyeleri” kurulacak. 

81 ilde 100 Deneyap teknoloji atölyesinin kurulması amaçlanan projenin ilk adımında 12 ilin Deneyap teknoloji atölyelerinin temelleri atıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Geleceğin teknoloji yıldızları programı Türkiye’de yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecek” açıklamasını yaptı. 

Deneyap Teknoloji Atölyeleri ilk etapta; Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon illerinde olmak üzere toplam 12 ilde açılacak. Bakan Varank açıklamasında “Tasarım – Üretim, Robotik – Kodlama, Elektronik – Programlara, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzat, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesi planlanıyor” dedi. 

Varank ortaokul başlangıç ve lise başlangıç olarak iki yaş grubuyla hayata geçecek olan Teknoloji Yıldızları projesinin 3 yıllık bir eğitimden oluşacağı ve eğitimlerin tamamen ücretsiz olacağını aktardı. Deneyap Türkiye projesine katılmak isteyen öğrencilerin ikili sınava girmeleri gerekecek. İlk olarak 12 ilde gerçekleştirilecek olan sınavın ilk aşaması 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecekken ikinci sınavın ne zaman gerçekleştirileceği şimdilik açıklanmadı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.