Kapat

Twitter’da Bunu Yapmayın!

Anasayfa
Sosyal Medya Twitter’da Bunu Yapmayın!

Sosyal medya sitesi Twitter’da yapılan bir değişiklik nedeniyle kullanıcıların daha dikkatli şekilde Twitter’ı kullanmaları gerekiyor.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından olan hatta önemli kişi ve kurumlar için bir açıklama-duyuru merkezi olan Twitter’da birtakım değişikliklere gidildi. Artık Twitter kullanıcıları DM (Direct Message) yazarken seçtiği sözcükleri özenle seçmek zorunda çünkü yazılan sözcüklere göre hesaplar kilitlenebilecek.

Geçtiğimiz yıllardaki gibi tartışılan bir yenilik getiren Twitter, tekrar kullanıcılar tarafından eleştiri altında tutuldu. Daha önce sadece 140 karakter tweetlerin yazımına izin veren Twitter, kullanıcılardan gelen isteklere kulak asmamıştı. En sonunda da 140 karakterlik sınırı 280 karaktere yükselten Twitter, bu hamlesinde geç kalmış bazı kullanıcılar çoktan Twitter kullanmayı bırakmıştı.

Bu kararında da DM’lere müdahale eden Twitter kullanıcıların yazdığı sözcükleri kontrol ederek hesabı süreli ya da süresiz kilitleyecek. Belki bu normal bir uygulama gibi gelebilir ama Twitter kullanıcıları arasında mesaj olarak “Merhaba” yazsa dahi hesap kilitlenecek. Şaşırması güç olsa da Twitter böyle mesaj atan hesapları yavaş yavaş kilitlemeye başladı.

Bu yenilik neden yapıldı?

“Merhaba” yazıp mesaj gönderenin hesabının kilitlenmesinde bazı hesapların sürekli karşı cinsiyetteki hesaplara mesaj atması neden oldu. Bu rahatsız edici hesaplar genelde mesajlarına “Merhaba” diye başladıkları için Twitter “Merhaba” sözcüğünü spam olarak algıladı ve yasaklı sözcükler listesine koydu. Çünkü mesajları alan hesap kullanıcıları mesaj atan hesapları Twitter’a şikayet etti.

Siz de arkadaşlarınız ile Twitter üzerinden mesajlaşırken “Merhaba” yazmamaya özen gösterin. Fakat söylemeli ki her “Merhaba” yazan hesap kilitlenmiyor. Twitter gözüne batan hesaplara bu işlemi yapmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.