Kapat

Uzay bilimcilerden eşsiz keşif

Anasayfa
Uzay&Bilim Uzay bilimcilerden eşsiz keşif

 Nadir bulunan iki asteroitin uzaydaki eşsiz dansını görüntüledi.

Güneş Sistemi’nde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında daha önce eşine rastlanmamış, birbirlerinin yörüngesinde dönen iki gök cismi keşfedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim adamlarının Hubble Uzay Teleskobu yardımıyla keşfettiği kuyruklu yıldız özellikleri sergileyen, aynı kütle ve büyüklüğe sahip iki asteroitin yaklaşık 100 kilometre mesafeden birbirlerinin yörüngesinde döndüğü belirtildi. Asteroit çifte 288P adının verildiği kaydedildi. Haberde 288P’nin aynı zamanda kuyruklu yıldız olarak sınıflandırılan ilk ikili asteroit olduğu ifade edildi.

Aslında 2011 yılında keşfedilen Body 288P, Dünya’dan çok uzakta olduğu için tam anlamıyla tanımlanamamıştı. Body 288P’nin Eylül 2016 tarihindeDünya’ya en yakın geçişi sırasında Hubble uzay teleskobu onu görüntülemeyi başardı. İncelemeler sonrasında bir değil, iki parçadan olduğu anlaşıldı. Body 288P’nin bu özelliği onu, ilk ikili ana kuyruklu yıldız yapıyor.

İkili asteroit birbirlerinden yaklaşık 100 km mesafede dönüyorlar. Birbiriyle dans eder şekilde hareket eden bu iki asteroit uzayda adeta bir elips çiziyor. Max Planck astronomlarına göre hızlı rotasyon, ilk etapta Body 288P’nin dağılmasına neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.