Kapat
  • Paylaş
  • 326

Virgin Galactic’in Uzay Aracı VSS Unity İlk Uzay Ulusunu Gerçekleştirdi!

Anasayfa
Uzay&Bilim Virgin Galactic’in Uzay Aracı VSS Unity İlk Uzay Ulusunu Gerçekleştirdi!

Uzay turizmin en önemli firmalarından birisi olan SpaceX’in rakibi Virgin Galactic firmasının “SpaceShipTwo” uzay aracı 13 Aralık tarihinde geçekleşen deneme uçuşlarında Kaliforniya’da bulunan Mojave Çölü’nün üstünden gerçekleşen uçuşun motorlar çalıştırılmaya başladıktan 1 dakika sonra 82.7 km uzaklığa ulaştı. İşte VSS Unity’nin ilk uzay uçuşunun detayları.

Virgin Galactic bu uçuşuyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin yasal uzay limiti olan 80 kilometre uzaklığın üstünde bir değer olduğu için Virgin Galactic’in uzay aracı “SpaceShipTwo” teorik olsa da ilk kez uzaya ulaşmış oldu.

Uzay teknolojileri şirketi olan Virgin Galactic’in 13 Aralık 2018’de gerçekleştirdiği test uçuşunun başarılı sonucu ulaşması kutlandı. Virgin Galactic’in Twitter hesabı üzerinden attığı tweette “SpaceShipTwo, uzaya hoş geldin” açıklamasıyla duyurdu. Amerika yerel saatiyle saat 10’da gerçekleşen SpaceShipTwo test uçuşunda pilot olarak Mark Stucky ve yardımcı pilot olarak ise Frederick C.J. görev aldı.

Virgin Galactic yetkililerinin yaptığı açıklamada roketin 1 dakika boyunca çalıştığı ve VSS Unity’nin hızının, ses hızının 2.9 katına çıktığı belirtildi. VSS Unity’nin test uçuşu yakşalık 1 saat sürdü ve Amerika yerel saatiyle 11.15’te sonra erdi.

Yapılan bu test uçuşu 2016’nun Şubat ayında Virgin Galactic tarafından resmi olarak yapılan VSS Unity roketi 4 roket ile birlikte uçuyordu. VSS Unity diğer test uçuşlarını da 2018 yılının Nisan, Mayıs ve Temmuz aylarında gerçekleştirdi. VSS Unity’nin bu test uçuşları 25.7 km, 34.9 km ve 52 km irtifalar ile gerçekleşmişti. VSS Unity’nin test uçuşlarının tamamlanmasıyla birlikte 250 bin dolara alınabilecek olan biletlerle insanlar uzaya taşınabilecek.

Amerikan Uzay Ajansı’nın (NASA) Kaliforniya’daki Edwards Uçuş Araştırma Merkezi’nde yöneticisi olan Ryan Dibley tarafından yapılan açıklamada; “Uzay gemisi araştırmalarını destekleyen ticari araçların giderek artması ve onlardan birinin SpaceShipTwo olması heyecan verici. Uzaya daha ucuz erişebilmek, teknolojik araştırmalara ve uzay araştırma topluluklarına büyük katkı sağlayabilir.” dedi.

Virgin Galactic’in ikinci SpaceShipTwo aracı olarak adlandırılan VSS Unity’nin ilk aracı 31 Ekim 2014 tarihinde kaza geçirmişti. Kazanın ardından yapılan araştırmalarda Virgin Galactic yetkilileri, yeniden geliştirilen araçta böyle bir sorunun tekrarlanmayacağına emin olmak için sıkı testler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.